آلرژی به شیر گاو، شایع‌ترین آلرژی غذایی است

یکی از شایع‌ترین آلرژی‌های غذایی، آلرژی به شیر گاو است. حساسیت به تخم‌مرغ، بادام، پسته و آجیل، سویا، جو و ماهی (به‌خصوص ماهی تن و سالمون) در درجات بعدی قرار گرفته‌اند. علائم شایع آلرژی غذایی شامل نفخ، دل‌درد، گاهی دانه‌های جلدی و استفراغ است که خیلی زود بعد از خوردن غذا ایجاد می‌شود.

 

خوشبختانه در بسیاری موارد با رشد کودک و تقویت سیستم ایمنی، آلرژی به غذاها تحت کنترل درآمده و از بین می‌رود و می‌توان آنها را دوباره در غذای کودکان وارد نمود. در مورد بعضی مواد غذایی مانند مغزها و ماهی گاهی باید دوباره هرچند وقت یک‌بار تست‌های آلرژیک انجام شود تا مطمئن شویم که هنوز آلرژی وجود دارد.

 

تب یونجه یا آلرژی بینی 

آبریزش بینی و قرمزی چشم‌ها همراه خارش بدن، تب و عفونت از علائم تب یونجه یا آلرژی بینی است. این بیماری در اثر حساسیت به مواد آلرژی‌زای محیطی به وجود می‌آید و «رینیت آلرژیک» هم نامیده می‌شود. 

 

آلرژن‌ها شامل گرده، پر و پشم حیوانات و گرد و خاک هستند. این بیماری هم مانند سایر آلرژی‌ها ارثی است و در خانواده بیمار هم سابقه داشته است. 

 

آلرژی تنفسی در کودکان زیر دو سال شایع نیست و در بیشتر مواقع تفاوت بین این حالت و سرماخوردگی در کودکان مشکل است. 

 

علائمی که در رینیت آلرژیک شایع است شامل:

  • سوزش، خارش، التهاب و قرمزی بینی همراه با آبریزش

  • تورم، سوزش، قرمزی و آبریزش چشم‌ها

  • خون‌دماغ یا التهاب و قرمزی اطراف بینی

  • حلقه سیاه زیر چشم‌ها

  • قرمزی گلو

  • تنفس از راه دهان شب‌ها به‌علت گرفتگی بینی

  • بی‌اشتهایی که معمولاً به علت بی‌خوابی شب‌ها است

  • ترشحات پشت حلق و در نتیجه آن سرفه در هنگام خواب

 

کودکانی که به رینیت آلرژیک مبتلا هستند بیشتر دچار عفونت سینوس‌ها، گوش میانی و حتی التهاب و عفونت چشم‌ها (کونژکتیویت) می‌شوند. کودکان مبتلا به این بیماری اغلب به علت بدخوابی و کم‌خوابی شب‌ها، روزها دچار حالات عصبی و اختلالات رفتاری می‌شوند.

 

درمان رینیت آلرژیک

بیمار باید تحت نظر پزشک از داروهای آنتی‌هیستامین، اسپری بینی و داروهای دیگر استفاده کند. عوارض داروهای آنتی‌هیستامین شامل سرگیجه، خشکی دهان، یبوست، کاهش اشتها و گاهی حالات عصبی و رفتار غیرعادی در کودکان است.

 

استفاده از اسپری بینی باعث می‌شود که آلرژن‌ها در طول روز کمتر داخل بینی شده و علائم آلرژی کاهش ‌یابد. داروهای فوق را نباید بیشتر از سه یا چهار روز برای کودکان ادامه داد.

 

خبرنگار: مریم منصوری

راهبردنامه