از اشتغال جوانان تا حمایت از ایتام/ روایت نیکوکارانی که خنکی پخش می‌کنند+فیلم و عکس

به گزارش خبرگزاری راهبردنیوز از بندرعباس، در روزهای گرم و شرجی هرمزگان که گاه دما از ۴۵ درجه نیز فراتر می‌رود و رطوبت بالای هوا نیز موجب می‌شود تا عملا زندگی بدون کولرگازی میسر نباشد، خانواده‌هایی در بندرعباس زندگی می‌کنند که کولر ندارند و با فرزند کوچک خود در گرمای سخت و طاقت‌فرسای بیش از ۸ ماه از سال شاید با پنکه‌ای نصفه و نیمه در حال گذران روزگارند. 

مؤسسه خیریه‌ غدیر گلشهر در بندرعباس از فروردین‌ماه امسال با مجوز اداره کل کمیته امداد امام (ره) کار خود را آغاز کرد و تمرکز خود در امور خیریه را شناسایی و تأمین کولر برای خانواده‌هایی قرار داد که در این گرمای سخت جنوب، وسیله سرماسازی در خانه ندارند.

 

 

مهدی درخشان رئیس هیأت عامل این مؤسسه نیکوکاری می‌گوید که ایده ایجاد این مرکز و تأمین کولر برای نیازمندان از آن جا شکل گرفت که برخی نیازمندان جامعه بدلیل گرانی سرسام‌آور کولر و یا سوختن کولر قبلی‌شان در وضعیت بغرنجی بسر می‌بردند و زندگی در وضعیت گرما و شرجی مستمر سبب بیماری فرزندان آنها شده بود. 

هر کولر گازی متأسفانه از در دو سال اخیر از ۲ تا ۳ میلیون به ۹ تا ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است و بسیاری خانواده‌های مستمند توان خرید کولر را ندارند.

نبود کولر از آن دسته مشکلاتی است که واقعا تحمل آن ممکن نیست و لذا در یک پویش بزرگ (مهر علوی) در قالب این مؤسسه نیکوکاری، تأمین ۱۱۰ کولر به نیت ائمه معصوم (س) را آغاز کردیم و تاکنون توانسته‌ایم ۷۱ کولرگازی پنجره‌ای برای خانواده‌های مستمند تهیه و نصب کنیم که لبخند رضایت راهبردنیوزن و فرزندان‌شان در این راه یک شیرینی بزرگ از ناحیه خداوند متعال به ما است که توانسته‌ایم با دستان خودمان منشأ انتقال لطف خداوند باشیم.

پایگاه‌های مقاومت بسیج و هیأت‌امنای مساجد محل نیز ما را در شناسایی و تحویل این کولرها به خانواده‌هایی که واقعا نیاز به این کولر دارند، کمک کردند و این راه را با حمایت هیأت امنای خودمان که عمدتا از چهره‌های شاخص بازار در بندرعباس هستند، ادامه خواهیم داد و خدای متعال نیز در این زمینه کمک خواهد کرد تا بتوانیم این پویش را به ثمر برسانیم.

محلات کارآفرین با آموزش و مشاوره اشتغال

یکی از کارهایی که در قالب مؤسسه خیره غدیر گلشهر در حال پیگیری و انجام هستیم، طرحی با عنوان «محلات کارآفرین» است که با استفاده از چهره‌های موفق محله و با مشارکت بانک قرض‌الحسنه رسالت، دوره‌های کارآفرینی برای جوانان برگزار و با معرفی آنها از طریق اعتباری که در شبکه اجتماعی رسالت ایجاد کرده‌ایم، برای راهبردنیوزن تسهیلات اشتغال‌آفرینی فراهم و راه ایجاد شغل برای خودشان را به راهبردنیوزن می‌آموزیم.

مؤسسه خیریه غدیر گلشهر به جوانان این محله اطلاع‌رسانی کرده که می‌توانند با حضور در دوره‌های آموزشی و بازاریابی، به چرخه اشتغال بپیوندد و در این زمینه تاکنون جوانان بسیاری جذب این دوره‌های آموزشی شده‌اند و به تدریج در مدت کوتاهی اصول اولیه اشتغال را می‌آموزند و ما در چرخه اشتغال نیز در کنار آنها خواهیم بود تا بتوانند اشتغال پایداری برای خود حفظ کرده و آن را به خوبی راهبری کنند.

 

 

طرح‌های مناسبی در این زمان کوتاه که کار در مؤسسه خیریه غدیر گلشهر را آغاز کرده‌ایم، شکل گرفته و پخته شده است و مصمم هستیم این راه را با همکاری مؤسسه قرض‌الحسنه رسالت ادامه دهیم تا تجربیات موفقی از کارآفرینی بر بستر ظرفیت‌های اجتماعی را به جا بگذاریم و با رفع مشکل اشتغال جوانان، منشأ تحولاتی برای شکل‌گیری زندگی سالم جوانان و ازدواج و رشد آنها باشیم.

حامی ۱۰۰ کودک یتیم هستیم

یکی دیگر از کارهایی که در مؤسسه خیریه غدیر گلشهر انجام شده است، شناسایی ۱۰۰ کودک یتیم و محسنین از طریق کمیته امداد و نهادهای حمایتی بود که تأمین و تحویل بسته‌های معیشتی، لوازم‌التحریر و لباس و کمک‌های نقدی به حساب این کودکان از جمله این کارها است.

هم‌چنین آموزش‌های درسی و فرهنگی نیز برای این ۱۰۰ کودک که برخی از آنها در سن مدرسه نیز قرار دارند، برگزار می‌کنیم که بخشی از آنها در دوره فراغت این کودکان و بخشی نیز به‌منظور تقویت پایه تحصیلی آنها صورت می‌گیرد که بتوانند دروس مدرسه را با موفقیت و دانایی بیشتری بیاموزند و در زمینه علمی به نقطه مطلوبی برسند که برای آینده کشور مفید بوده و فقر باعث عقب‌ماندگی آنها از زندگی مطلوب نشود.

سرکشی مستمر به کودکان محروم یکی دیگر از اموری است که آن را رها نمی‌کنیم و مستمرا وضعیت این کودکان و شرایط زیست آنها را زیر نظر داریم تا آنها بتوانند به بالندگی واقعی رسیده و مشکلات‌شان به معنای واقعی رفع شود.

اهدای ۲ هزار بسته غذایی در رزمایش مواسات

ما با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی در ایجاد رزمایش مواسات در کشور، تدارک وسیعی دیدیم که بتوانیم در این راه گامی برداریم و به لطف خدا، دو هزار بسته معیشتی با کمک خیران و نیکوکاران و عموم مردم تهیه و تدارک دیده شد و در اختیار خانواده‌های محروم، نیازمند و تحت پوششی قرار گرفته که برخی از آنها در پی شیوع کرونا در کشور، دچار مشکلات معیشتی و تنگدستی شده بودند.

این بسته‌ها را به دست محرومان محله گلشهر رساندیم و امیدواریم که ایده مراکز نیکوکاری محلات بتواند در تمامی محلات شکل و ظهور یافته و منشأ شناسایی و رفع محرومیت‌های خانواده‌ها شود.

اگر واقعا در هر محله بتوانیم مراکز نیکوکاری را ساماندهی و توسعه دهیم، کارهای بزرگی در زمینه استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای رفع محرومیت صورت خواهد گرفت که باور آن در آغاز کار در وجود انسان نمی‌گنجد.

پاسخ به یک شبهه

برخی می‌گویند که این کارها وظیفه کمیته و امداد است اما ما می‌گوئیم که مشکلات مردم زیاد است و ما شاهد کارهای شبانه‌روزی این نهاد برای رفع محرومیت‌ها و گرفتاری‌های مردم هستند. اما حقیقت موضوع آن است که ما با یک جنگ تمام عیار با فقر مواجهیم و در این راه به مانند سال‌های دفاع مقدس وظیفه داریم که با تمام توان با فقر بجنگیم. همان‌طور که در آن سال‌ها مردم ما به یاری سپاه و ارتش در مواجهه با دشمن بعثی شتافتند، اکنون نیز وظیفه داریم که در مواجهه با فقر به یاری نهادهای حمایتی بشتابیم.

ما شاهدیم که در تمامی پویش‌های که برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی داشتیم، کمیته امداد در کنار ما نقش ایفا کرد و اصلا روحیه کار کارمندی در وجود کارکنان این نهاد وجود ندارد و آنها حتی تا نیمه‌های شب نیز در کنار ما برای انجام امورات مختلف بوده‌اند و این همکاری‌ها با همت بلند کمیته امداد میسر شده است.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/۳۲۶۴/ر


راهبردنامه