شکارچیان غیرمجاز گراز در پارک ملی کنتال دستگیر شدند

هادی ناری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در پی ورود شکارچیان به پارک ملی کنتال، مامورین و محیط بانان پاسگاه‌های ایری، کنتال و نوجه مهر شهرستان جلفا در یک ماموریت و گشت و کنترل نامحسوس موفق به دستگیری این متخلفین شدند.

وی افزود: طی این عملیات درمنطقه پارک ملی کنتال مامورین اجرائی از متخلفین یک راس گرازوحشی ، یک قبضه سلاح شکاری و تعدادی فشنگ کشف و ضبط کردند و پرونده متخلفین پس از اخذ ضرر و زیان برای تعیین تکلیف و صدور حکم قانونی در اختیار مقام قضائی قرار گرفت.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جلفا تاکید کرد: با توجه به تلاش شبانه روزی محیط بانان شهرستان جلفا در حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش شهرستان، از همه دوستداران محیط زیست تقاضا داریم هر گونه تخلف زیست محیطی را به سامانه ۱۸۱۲ یا با شماره ۴۲۰۲۴۲۲۷ اطلاع دهند، تا در اسرع وقت نسبت به پیگیری آن و پیشگیری از فجایع بعدی اقدام شود.

به گزارش راهبردنامه، پارک ملی کنتال به عنوان یکی از مناطق مهم طبیعی استان آذربایجان شرقی با وسعت هفت هزار هکتار در شمال این استان و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان واقع شده است؛ این منطقه با ویژگی های خاص طبیعی از جمله پوشش گیاهی منحصر به فرد و وجود حیات وحش با گونه ‌های متنوع جانوری و همچنین واقع شدن در کنار رودخانه ارس و منطقه گسترده کیامکی از اهمیت ویژه برخوردار است.

این پارک بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب می شود که در سال ۱۳۹۰ به پارک ملی ارتقا یافته است؛ جلوه های کم نظیر ژئوپارکی و بقایای سنگ های آسیاب های آبی قدیمی بر قابلیت های گردشگری کنتال افزوده است؛ در اوایل بهار نیز رویش لاله های رنگارنگ در دامنه های کنتال و قلعه علی بیگ به صورت زیبایی خودنمایی می کند.

پارک ملی کنتال با توجه به پتانسیل‌ های بی نظیر به عنوان بالاترین سطح پارک ملی محیط زیست استان آذربایجان شرقی ثبت شده است.

راهبردنامه