۱۰ مرحله ساده برای جلوگیری از بیماری در دوران بارداری

در اینجا کارهایی است که می‌توانید در دوران بارداری انجام دهید تا از خود و کودک در برابر عفونت محافظت کنید.

۱٫ بهداشت را رعایت کنید. دستان خود را مرتباً بشویید – به ویژه هنگامی که در اطراف بچه ها هستید یا از آنها مراقبت می‌کنید. شستشوی منظم دست، یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن میکروب‌ها، جلوگیری از بیمار شدن و جلوگیری از عفونت است.

 شستن دستها قبل و یا بعد از انجام برخی فعالیتها مانند استفاده از دستشویی، قبل از دست زدن به غذا و بعد از تمیز کردن بینی بسیار مهم است. اگر صابون و آب روان در دسترس نیست، می‌توانید از ژل ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید.

۲٫ گوشت را بپزید تا کاملاً پخته شود. داخل آن نباید صورتی باشد. گوشت چرخ‌شده باید حداقل در دمای ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱ درجه سانتی گراد) پخته شود. مرغ را با حداقل دمای ۱۶۵ درجه فارنهایت (۷۴ درجه سانتیگراد) بپزید. 

برای گوشت‌های دیگر مانند گوشت گاو، آن را حداقل در دمای ۱۴۵ درجه فارنهایت (۶۳ درجه سانتی گراد) بپزید و پس از پخت اجازه دهید چند دقیقه بماند. از هات داگ، گوشت پخته و آماده استفاده نکنید، مگر اینکه آنها را سرخ یا بخارپز کنید. این گوشت‌های نیمه‌پخته و گوشت‌های فرآوری‌شده ممکن است حاوی باکتری‌های مضر به نام لیستریا مونوسیتوژنز باشند.

۳٫ از شیر غیر‌پاستوریزه (خام) و غذاهای تهیه شده از آن خودداری کنید.

 پنیرهای نرم مانند فتا و بری نخورید، مگر اینکه روی آنها برچسب‌هایی باشد که از شیر پاستوریزه تهیه شده‌اند. محصولات غیرپاستوریزه (خام) می‌توانند حاوی باکتری‌های مضر باشند.

۴٫ از پزشک خود در مورد استرپتوکوک گروه بی (GBS) سوال کنید. تقریباً از هر ۴ زن ۱ نفر این نوع باکتری را حمل می‌کند، اما احساس بیماری نمی‌کند. 

آزمایش سواب در اواخر بارداری در صورت داشتن این نوع باکتری‌ها را نشان می‌دهد. اگر به عفونت GBS مبتلا هستید، با پزشک خود در مورد نحوه محافظت از کودک خود در هنگام زایمان صحبت کنید.

۵٫ در مورد واکسیناسیون با پزشک خود صحبت کنید. برخی از واکسن‌ها قبل از بارداری، حاملگی یا بلافاصله پس از زایمان توصیه می‌شوند.

 انجام واکسن‌های مناسب در زمان مناسب می‌تواند به سلامت شما کمک کند. به عنوان مثال، واکسن آنفولانزا به ویژه هنگام بارداری بسیار مهم است. واکسیناسیون همچنین می‌تواند از مریضی شدید کودک یا مشکلات سلامتی مادام العمر جلوگیری کند.

۶٫ از نظر عفونتهای مقاربتی (STI) آزمایش شوید. برخی از افرادی که به STI مبتلا هستند، احساس بیماری نمی‌کنند یا علائمی ندارند. مهم است که بدانید آیا در دوران بارداری STI دارید یا خیر، زیرا می‌تواند تاثیرات جدی بر شما و کودک شما بگذارد. 

اگر آزمایش STI شما مثبت است، با پزشک خود در مورد کارهایی که می‌توانید برای محافظت از خود و کودک انجام دهید صحبت کنید. برخی از STI ها در دوران بارداری قابل درمان هستند. مطمئن باشید که از روشهای جنسی ایمن برای جلوگیری از بیماریهای مقاربتی استفاده می‌کنید.

۷٫ از افرادی که دچار بیماری هستند خودداری کنید. این امر به ویژه در مورد بیماری‌هایی مانند آبله‌مرغان یا سرخچه بیشتر صدق می‌کند. آبله مرغان می‌تواند باعث عوارض بارداری و نقایص مادرزادی شود.

 سرخچه می‌تواند باعث نقایص جدی در هنگام تولد شود و شما را در معرض سقط جنین یا تولد نوزاد مرده قرار دهد. اگر خودتان هنوز به آن مبتلا نشده‌اید یا واکسن‌ها را قبل از بارداری نداشته‌اید از هر کسی که این بیماری‌ها را داشته باشد دور شوید. در طول بیماری همه گیر کووید۱۹، حتماً اقدامات ایمنی توصیه شده را دنبال کنید – ماسک بزنید، از ازدحام جمعیت پرهیز کنید و فاصله‌های اجتماعی را رعایت کنید.

۸٫ از خود در برابر حشرات معروف به بیماری‌ها محافظت کنید. پشه‌های آلوده می‌توانند ویروس‌هایی مانند ویروس زیکا را که با نقایص مادرزادی در ارتباط است منتقل کنند. گزش کنه می‌تواند 

بیماری‌هایی مانند بیماری لایم را نیز گسترش دهد که در صورت عدم درمان می‌تواند باعث عوارض بارداری شود. وقتی پشه‌ها و کنه‌ها فعال هستند، وقتی بیرون هستید پیراهن آستین بلند و شلوار بلند بپوشید. از سازمان حفاظت از محیط زیست (EPA) مواد ضد دافع حشرات با یکی از مواد فعال زیر استفاده کنید: DEET ، پیکاریدین، IR3535 یا روغن اوکالیپتوس لیمو (پارامنتان-۳،۸-دیول). از سفر به مناطقی که عفونت می‌تواند شما و کودک را تهدید کند، خودداری کنید.

۹٫ بستر کثیف گربه‌ها را لمس نکنید و عوض نکنید و از تماس با خاک بالقوه آلوده خودداری کنید.

 از شخص دیگری بخواهید این کار را انجام دهد. اگر باید خودتان بستر را عوض کنید، حتما دستکش بپوشید و بعد از آن دستان خود را بشویید. بستر و خاک گربه کثیف ممکن است حاوی انگلی باشد که باعث ایجاد عفونی به نام توکسوپلاسموز می‌شود.

۱۰٫ از جوندگان وحشی، حیوانات خانگی، مارمولک‌ها و لاک‌پشت ها و فضله‌های آنها دوری کنید. 

از یک متخصص کنترل آفات برای خانه یا اطراف آن کمک بخواهید. اگر یک حیوان خانگی دارید، مانند همستر یا خوکچه هندی، از شخص دیگری بخواهید تا پس از تولد کودک شما از او مراقبت کند. برخی از جوندگان ممکن است یک ویروس مضر به نام ویروس کوریومننژیت لنفوسیتی داشته باشند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع:  healthychildren.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

راهبردنامه