انتشار کتاب اتوماسیون و هوش محاسباتی برای نخستین بار در جهان به همت استادان ایرانی

به گزارش گروه علم و آموزش راهبردنیوز، این کتاب برای نخستین بار در جهان  توسط دکتر فریدون مقدس نژاد استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر و تیم همکار دکتر حمزه ذاکری دانش آموخته و همکار پژوهشی در این دانشگاه و دکتر امیر گندمی استاد دانشگاه فناوری سیدنی )  منتشر شد.

کتاب: «Automation and Computational Intelligence for Road Maintenance and Management: Advances and “Applications» با عنوان «اتوماسیون و هوش محاسباتی برای نگهداری و مدیریت راه: پیشرفت‌ها و کاربردها» توسط انتشارات بین المللی WILEY چاپ شده است.

این کتاب ماحصل آخرین تجربیات نویسندگان در زمینه خودکاری سازی و هوش محاسباتی در مدیریت راه ها است. علمی جدید که حلقه اتصال مدیریت، هوش مصنوعی، پردازش تصویر و روش های بهینه سازی پیشرفته را در یک چهارچوب کاربردی بر اساس آخرین تجربیات و یافته ها تعیین می کند. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این کتاب یک محصول بین رشته ای است که با هدف استفاده دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و هوش مصنوعی، مهندسی صنایع، مهندسی برق و الکترونیک و سایر رشته های مرتبط بین رشته ای که با فناوری روز مرتبط هستند، در ۱۰ فصل تالیف شده است. 

این کتاب با دو هدف، کتاب درسی برای دوره های مدیریت روسازی و مباحث مربوط به اتوماسیون و  ارزیابی بر اساس تفسیر تصویر و مرجعی برای مسائل واقعی روش های هوش مصنوعی، الگوریتم های جدید الهام گرفته از طبیعت، حل مسایل واقعی و پیشرفته مدیریت راه ها و زیرساخت ها تدوین شده است.

چند نمونه از روش های جدید ارایه شده در این کتاب شامل تکنیک های پردازش تصویر، بینایی ماشین، روش های هوش مصنوعی، هوش محاسباتی، ابهام و حل مسائل فازی با پیچیدگی بالا، بهینه سازی بر اساس الگوریتم های الهام گرفته از طبیعت و استخراج دانش است.  

نقشه راه تالیف این کتاب آشنایی با روش های جدید و نشان دادن برخی از کاربردهای این روش ها در مدیریت روسازی راه ها به عنوان سرمایه های اصلی کشورها است. 

استفاده از این روش ها به مدیریت روسازی راه ها، مهندسی عمران و مدیریت زیرساخت ها محدود نمی شود و در سایر زمینه ها مانند مهندسی پزشکی، برق و الکترونیک، مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر و نجوم قابل استفاده است. 

این کتاب که از ۱۰ فصل در موضوعات مجزا تشکیل شده است، به  محققانی که درگیر جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ هستند توصیه می شود.

اطلاعات چاپ این کتاب در تارنمای انتشارات WILEY به این آدرس  https://www.wiley.com/en-us/Automation+and+Computational+Intelligence+for+Road+Maintenance+and+Management:+Advances+and+Applications-p-9781119800644 منتشر شده است.

به گزارش راهبردنیوز، دکتر فریدون مقدس نژاد استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست گروه آموزشی ژئوتکنیک و راه و ترابری دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

راهبردنامه