امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 10 May , 2021
امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 29 رمضان 1442
شناسه خبر : 1349
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آذربایجان, آذربایجان شرقی, اجتماعی, استان ها, اقتصادی, ایران, تبریز, عجبشیر, فرهنگی, مراغه, ورزشی, ویژه, یادداشت تاریخ انتشار : 13 ژوئن 2019 - 14:17 | 481 بازدید |
درحاشیه نشست خبری محمد شایان از راهبرد نامه؛

باریاست دانشگاه پیام نور مرکز مراغه

مصاحبه اختصاصی  راهبردنامه با رئیس محترم دانشگاه پیام نور واحد مراغه
باریاست دانشگاه پیام نور مرکز مراغه

 لطفاً خودتان را برایمان معرفی کنید، در چه سالی وارد دانشگاه شدید، درچه رشته ای به تحصیل پرداختید و تا چه مقطعی پیش رفتید و از سابقه کاری خودتان برایمان بگویید ؟

بنام خدا، با عرض سلام و تبریک عید سعید فطر، بنده دکتر پناهی هستم که در تمام مقاطع تحصیلیم با عالی ترین رتبه فارغ التحصیل شدم، عضو هیئت علمی رشته های مدیریت و بازرگانی، صنعتی و مدیریت بانکداری دانشگاه پیام نور مراغه، در سال هزار و سیصد و هفتاد و هشت در رشته مدیریت دولتی وارد دانشگاه شدم، در مقطع کارشناسی و در سال هزار و سیصد و هشتاد و شش مقطع کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت دولتی گرایش منابع انسانی به پایان رساندم و در سال هزار و سیصد و نود یک در مقطع دکتری در همین رشته فارغ التحصیل شدم، بنده در سال هزار و سیصد و هشتاد و شش در دانشگاه پیام نور استخدام شدم.

 نظرتان در رابطه با سطح علمی دانشجویان دانشگاه پیام نور،خصوصاً این مرکز با دانشجویان سایر دانشگاه ها چیست ؟
دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه‌هایی است که توسعه فوق شتابانی داشته است، کما اینکه در حال حاضر در مقطع کارشناسی، واحدهای این دانشگاه بیشترین رشته‌ها را برای پذیرش داوطلبان آزمون سراسری دارا می‌باشند. با توجه به اینکه سیستم ارزیابی در دانشگاه پیام نور یکپارچه می‌باشد، این دانشگاه در ردیف دانشگاه‌های جامع تحت نظارت وزارت علوم قرار دارد و هم اکنون در رده بندی کشوری بین ده دانشگاه برتر در میان دانشگاه‌های دولتی به حساب می‌آید. دانشگاه پیام نور به علت معیارهای خوبی که از ارزیابی دانشجویان دارد، یکی از دانشگاه‌های خوب و با سطح علمی بالا بشمار می‌رود و در این راستا از دانشجویان با سطح علمی بالا نیز بهره‌مند می‌باشد و همچنین اساتید با سطح علمی بالا نیز بیانگر این سطح علمی خوب است. قبولی دانشجویان دانشگاه در مقاطع تحصیلی بالاتر و در آزمون‌های مهم مانند وکالت و قضاوت و استخدام‌ها نشان دهندهء سطح علمی بالای دانشجویان است.

 محمد شایان عنوان کرد: به نظر شما جایگاه مسائل فرهنگی و دینی در دانشگاه کجاست و چه فعالیت هایی در سطح دانشگاه صورت می‌گیرد ؟
در یاد دارم معمار بزرگ انقلاب حضرت امام خمینی(س) برای دانشگاه، دانشگاهیان و دانشجویان، پیام‌ها وسخنان مبسوطی بیان فرموده‌اند که اگر با دقت و از ابعاد گوناگون تجزیه و تحلیل شوند، راه نجات یک ملت و کشور مشخص و در صورت عمل به آن رهنمودها،این امر محقق می‌شود.همچنین اندیشه‌های حضرت امام نشان می‌دهد که در میان اقشار مختلف اجتماعی برای دانشگاه و دانشگاهیان جایگاه ممتازی قائل بودند. از دیدگاه امام راحل(س) دانشگاه به جهت نقش ویژه فرهنگی، دینی، اجتماعی و سیاسی خود، همواره از اهم امور و مبدأ همه تحولات جامعه است. اصلاحات اجتماعی تابعی از اصلاحات دانشگاه است و آن کلامشان، این نهاد اجتماعی با سرنوشت انقلاب و اسلام پیوند ناگسستنی دارد. در هر جامعه بسترهای فرهنگی و اعتقادی یکی از مسائل مهم آن جامعه است که شکل‌گیری و توسعه سازمان‌ها و مراکز آموزشی در این بسترها انجام می‌گیرد، در ایران هم دین اسلام و اعتقادات دینی و مسائل فرهنگی آن هم مهم بوده و دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه‌های مهم و موفق در مسائل فرهنگی بوده است.

شایان پرسید رویکرد و برنامه جنابعالی به پژوهش چگونه بوده است ؟ آیا در این مدت از اقدامات انجام شده برای ارتقاء سطح پژوهش دانشگاه رضایت دارید ؟
از نظر بنده دانشگاه یکی از مأموریت‌های مهمی که دارد پژوهش است، ارتقاء‌‌ فرهنگ پژوهش در جامعه از طریق دانشگاه انجام می‌گیرد و بنده بسیار پایبند به این مأموریت‌ هستم و در مدتی که مسئولیت داشتم و حتی قبل از مسئولیت اجرایی، خود پیگیر آن بوده‌ام و از زمان مسئولیت، انجمن‌ها را فعال نمودم،‌ کارگاه‌ها و کنفرانس‌ها، راه اندازی مجلات علمی و … بیانگر آن هستتند. همچنین چنانچه استحضار دارید فعالیت‌های تحقیقاتی و توسعه مرزهای دانش یکی از رسالت‌های اساسی دانشگاه‌هاست و ایجاد بستر مناسب از قبیل توانمندسازی اساتید و دانشجویان، تجهیز کارگاه‌ها فیزیکی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و فراهم نمودن فضاهای فیزیکی مناسب برای پژوهش و البته از همه مهم‌تر ایجاد محیطی آرام و امن بخصوص برای اساتید از شروط اساسی موفقیت در این زمینه می‌باشد.

 قبل از این که رئیس دانشگاه شوید چه اهدافی داشتید و الآن که مدتی از ریاست شما بر دانشگاه می‌گذرد فکر می‌کنید چقدر به اهدافتان رسیده‌اید و برای آینده چه هدف هایی را دنبال می‌کنید ؟
شایان ذکر است، ریاست هدف بنده نبوده و نیست، هدف من طی مراتب و درجات علمی در رشته تخصصی‌ام است که شکر خدا تا الآن موفق بوده‌ام و برای اهداف بعدی‌ام برنامه دارم و تلاش‌ام کسب درجه استاد تمامی است و البته در مسئولیت اجرایی، خودم هم برای دانشگاه و توسعه آن برنامه‌هایی دارم که ان‌شاالله نتایج آن را به زودی مشاهده می‌کنیم.

 فعالیت ها و پروژه های صورت گرفته در این مرکز شامل چه مواردی می‌شود ؟
قبل از بنده فعالیت‌ها و پروژه‌های خیلی خوبی توسط رؤسای قبلی انجام پذیرفته است،‌ مثلاً ساختمان فاز دوّم، مجموعه ورزشی؛ ولی کمبودهایی هم است که اگر خدا یاری کند پروژه‌های محوطه سازی، مجتمع رفاعی و فرهنگی، اضافه کردن رشته‌های تحصیلات تکمیلی، راه اندازی مجلات با درجات علمی و … در برنامه هستند.

 آقای دکتر، جایگاه دانشگاه پیام نور مراغه را در میان سایر دانشگاه های منطقه چگونه ارزیابی می‌کنید ؟
دانشگاه پیام نور به عنوان گسترده‌ترین دانشگاه دولتی مأموریت‌های مهمی دارد که آموزش همه‌جا،‌ همه وقت و برای همه شعار اصلی آن است که دانشگاه پیام نور مراغه نیز با این مأموریت به بهترین نحو نقش خود را در آموزش و ارتقاء فرهنگ جامعه ایفا می‌کند.

 در ادامه محمدشایان از خبرگزاری راهبرد عنوان کرد: نظر شما در مورد سیستم آموزشی دانشگاه پیام نور چیست ؟
دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه‌های ایران است که در مهر ماه هزار و سیصد و شصت و هفت تأسیس شد. این دانشگاه بر اساس روش آموزش از راه دور و نیمه حضوری تأسیس شده است. از نظر ساختاری دانشگاه پیام نور دارای یک سازمان مرکزی، در سراسر کشور است. این دانشگاه دامنهء وسیعی از رشته‌های مختلف را به طور متفاوت ارائه می‌دهند. سیستم آموزشی این دانشگاه، آموزش باز و از راه دور است. دانشگاه پیام نور به عنوان یکی از منحصر به فرد‌ترین سیستم آموزشی در دنیا است که دانشگاه‌های نسل جدید و مهم در دنیا از این سیستم استفاده می‌کنند که دارای نقاط قوت و پتانسیل‌های آموزشی بالایی است. تحولات دانشگاه پیام نور را می‌توان به پنج دوره تقسیم بندی کرد: دوره اوّل) افتتاح و جذب اولین گروه دانشجویی، دوره دوّم) افزایش تعداد مراکز و استفاده از ساختمان‌های دولتی، دوره سوّم) رشد بسیار زیاد دانشگاه از نظر کمی، دوره چهارم) شروع رشد کیفی دانشگاه و در نهایت دوره پنجم) شروع کوچک سازی و سیاست‌های انقباظی دانشگاه(برگشت به عقب) که هر کدام مبحثی جداگانه است که در فرصت‌های آتی به تجزیه و تحلیل این پنج دوره خواهیم پرداخت. اکنون این دانشگاه دارای بیش از پانصد مرکز در سراسر کشور است که به صورت نیمه حضوری به ارائه آموزش می‌پردازند. دانشجویان دانشگاه پیام نور به دو دسته رسمی و فراگیر تقسیم می‌‍‌شوند که دانشجویان رسمی دانشگاه پیام نور با کنکور رسمی سازمان سنجش کشور پذیرفته شده‌اند اما داوطلبان(فقط کارشناسی ارشد) ابتدا در یکی از مراکز دانشگاه پیام نور به عنوان دانش‌پذیر(نه دانشجو) ثبت‌نام می‌کنند؛ ودروس ترم اوّل رشتهء مورد نظر آن‌ها ارائه می‌شود و در صورت قبولی به عنوان دانشجوی فراگیر در ترم بعدی دانشگاه تحصیل می‌کنندو همچنین در صورت گذراندن دروس نیازی به امتحان مجدد نخواهند داشت. و نحوهء تشکیل کلاس‌ها در دانشگاه پیام نور به سه شیوه غیر حضوری، نیمه حضوری و حضوری برگزار می‌شود.

 اگر قرار باشد از یک نفر یا چند نفر در رابطه با مسائل و مشکلات دانشگاه قدردانی کنید، از چه کسی یا چه کسانی تشکر می‌کنید ؟
پشت گرمی شخصیت‌های مهمی، بنده را در رفع مشکلات دانشگاه یاری می‌کند و لازم است در این زمینه از حمایت‌های جناب آقای دکتر جلیلی نماینده محترم، آقای دکتر معصومی ریاست دانشگاه پیام نور استان، مهندس شکری فرماندار محترم، اعضای هیأت علمی و اساتید محترم، مشاوران علمی و اداری و سایر دوستان بزرگوارم تقدیر و تشکر نمایم.

 آقای دکتر پناهی از شما بخاطر وقتی که برای این مصاحبه گذاشتید سپاس گذاریم و در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید ؟
دستیابی به اهداف تعیین شده توسط یک مدیر به تنهایی محقق نخواهد شد مگر با عزم مجموعه لذا دست تمام افرادی را که می‌توانند به نوعی در توسعه کمی و کیفی این دانشگاه مؤثر باشند را به گرمی می‌فشارم.
خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی ما رستگار
ممنون و سپاسگزار از زحمات شما که پیام‌ها و دغدغه‌های بنده را مخابره کردید،‌ در پناه خدا موفّق و مؤید باشید.

نویسنده : محمد شایان | منبع خبر : راهبردنیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.