با دکتر آذین رزم گیری  /  جراح ستون فقرات، دیسک و اعصاب

خانم دکتر رزم گیری خودتان را معرفی کنید؟
با سلام و احترام خدمت شما و تمام خوانندگان هفته نامه راهبرد نامه آذین رزم گیری هستم اهل تبریز، متخصص جراحی مغز و اعصاب، در یک خانواده فرهنگی بدنیا آمدم پدر مادرم دبیر بازنشسته هستند فرزند آخر هستم. یک خواهر و دوبرادر دارم که ایشان هم پزشک متخصص می‌باشند

از آغاز دوران تحصیل‌تان بگویید؟
تحصیلات دوران مدرسه را در تبریز راهنمایی ودبیرستان فرزانگان و تحصیلات دوران پزشکی عمومی را در دانشگاه تهران گذراندم. برای گرفتن تخصص به تبریز برگشتم، و هم اکنون مشغول گذراندن تعهد تخصصی در شهرستان مراغه هستم و در عین حال در بیمارستان شمس تبریز نیز مشغول طبابت می‌باشم.

از سوابق پژوهشی و تحقیقاتی خود برایمان بگویید؟
چاپ مقالات متعدد در مجلات علمی و پژوهشی داخلی و خارجی، تالیف کتاب هایی در حوزه پزشکی و سلامت همچون (کم خونی- اسکیزوفرنی- یرقان و زردی- افسردگی).

چطور سر از پزشکی درآوردید؟
از دوران کودکی که خواهر و برادرم دانشجوی پزشکی بودند به این رشته علاقه مند شدم. و در دوران مدرسه نیز توسط دبیرانم بیشتر تشویق شدم و توانستم رتبه۵۱کنکور را کسب نمایم.

همه جراحان اولین جراحی‌شان را به خوبی به یاد دارند اولین عمل جراحی شما موفقیت‌آمیز بود؟
به خوبی یادم دارم که اولین عملم در دوران رزیدنتی نوجوان ۱۵ساله موتورسواری بود که در حادثه تصادف دچار ضربه مغزی شده بود و نیاز به عمل جراحی داشت، و احتمال فوت وی میرفت که خوشبختانه پس از جراحی خطر رفع شد و بیمار سلامتی خود را بازیافت.

اگر عمل جراحی معروفی که داشتید، که خیلی سروصدا کرده بود، برایمان توضیح بدهید؟
تقریبا از نظر خود جراح تمام جراحی هایش یک خاطره هست و مهم، بخصوص هر جراحی که در آن بیمار از خطر مرگ نجات می یابد.

این روزها بیماری ها و آسیب های مغزی خیلی شایع شده است، راهی برای پیشگیری از این بیماری‌ها وجود دارد؟
خیلی از مشکلات مغزی یکی بیماری های مربوط به عروق مغز است و یکی هم بیماری های تومورال مغز. البته مننژیت و ام اس و … هم هست ولی بیشترین شیوع در دنیا تومورهای مغزی، سکته های ریز، خونریزی حاصل از تصادفات است. همه این ها تا حدی قابل پیشگیری هستند
از جمله ضربه های مغزی مثلا تصادفات وسایل نقلیه،آسیب های نخاعی و ستون فقرات از جمله شکستگی های مهره، بیرون زدگی های دیسک مهره ای و …

به نظر می‌رسد که در سال‌های اخیر مشکلات مربوط به ستون فقرات افزایش یافته است. به نظر شما دلیل اصلی مشکلات ستون فقرات چیست؟
ژنتیک، شغل و دخانیات سه دلیل اصلی مشکلات ستون فقرات در بین مردم است. براساس آمار منتشره 25 درصد بیماری های ستون فقرات ژنتیکی است. 30 درصد هم ناشی از شغل است. فشارهای کاری در طول روز شانس مشکل در ستون فقرات افراد را بالا می برد. کسانی که شغلشان طوری است که چیزهای سنگین بلند می کنند بسیار در معرض این بیماری هستند. دخانیات هم عامل بسیار موثری در آرتروز ستون فقرات است. دخانیات باعث اختلال خون رسانی به دیسک و شروع پیرشدن زودتر دیسک می شود.
تغییر استایل زندگی مردم تحرک کم و افزایش میزان اضافه وزن، فشارهایی که حین کار بر ستون فقرات وارد میاید و همچنین بی تحرکی که در عصر جدید زیاد شده است، همه میتوانند باعث مشکلات ستون فقرات شوند

نمره پزشکی در ایران نمره قابل قبولی است
خب هنوز حرف زیادی برای گفتن در این زمینه داریم و خوشبختانه پزشکان ایرانی تواناییها و استعداد بالایی دارند…

به نظر شما در شرایط فعلی و با توجه به محدودیت‌های موجود سطح پزشکی ایران در مقایسه با دیگر کشورها چگونه است؟
از نظر تکنولوژی مشکل داریم….حتی گاها در شهرهای بزرگ نسبت به خارج از کشور هم از لحاظ تکنولوژی عقب تر هستیم. در شهرهای کوچک هم که گاهاً کوچکترین وسیله مورد نظر ممکن است در دسترس جراح نباشد و جراحان جوان در شهرستان های کوچک به اصطلاح خلبان های بدون هواپیما هستند…

دیسک کمر عوامل و علائم آن؟
فتق دیسک کمر در حال حاضر تبدیل شده به بیماری شایعی که در اثر فشار به ستون فقرات ایجاد می شود و پارگی دیسک و فتق دیسک ناشی از آن باعث درد کمر و درد پاها میشود.کارهای سنگین، چاقی، ضربات ناگهانی یا مکرر و مزمن و…از عوامل ایجاد آن هستند.
دیسک کمر معمولا با علایم زیر همراه است:
* درد و بی‌حسی، اغلب در یک سمت پا؛
* دردی که به  پا هم کشیده می‌شود؛
* دردی که شب‌ها یا با انجام حرکات خاص شدت می‌گیرد؛
* دردی که بعد از نشستن یا بلند شدن بیشتر می‌شود؛
* دردی که بعد از پیاده‌روی‌های کوتاه به وجود می‌آید؛
* ضعف عضلانی غیرقابل توصیف؛
* مورمور شدن، درد یا سوزش در مناطق آسیب‌دیده.

خونریزی مغزی و علائم آن؟
خونریزی مغزی معمولا نوعی سکته است که باعث ایجاد انسداد شریان در مغز می شود و باعث خونریزی موضعی در بافت های اطراف می شود و این خونریزی سلول های مغز را می کشد. گاهی هم‌خونریزی مغزی ناشی از پارگی رگ های مغزی ناشی از ضربه مغزی یا مشکلات و ضعف دیواره رگ های مغزی رخ می دهند.
علائم عبارتند از:
* سردرد ناگهانی شدید.
* تشنج با سابقه قبلی تشنج
* ضعف در یک دست یا پا.
* حالت تهوع یا استفراغ.
* کاهش هوشیاری و ….

لطفاً در مورد روش‌های نوین جراحی در رشته جراحی ستون فقرات و مغز و اعصاب کمی برایمان توضیح دهید؟
امروزه اکثر جراحی ها بویژه جراحی های مغز و اعصاب به سمت جراحی های کمتر تهاجمی و بسته گرایش پیدا می کنند. همانطور که شاهد درمان فتق های دیسک های کمری توسط روش های بسته و یا روش های اندوسکوپیک هستیم و یا درمان تومورهای مغزی توسط گامانایف…
همچنین استفاده از تکنولوژی ها و سیستم های کامپیوتری هر روز بیشتر از دیروز وارد جراحی ها می شود.

امروزه واژه “آندوسکوپیک”را در جراحی ستون فقرات نیز می‌شنویم، کمی درباره کاربرد این روش توضیح دهید؟
بله، بهره‌گیری از روش‌های آندوسکوپی جهت تخلیه دیسک و رفع مشکلات آن در حوزه جراحی مغز و اعصاب کاربردهای فراوانی پیداکرده است و کمک شایان‌توجهی به بیماران خواهد کرد.
در زمانی که ازنظر تیم جراحی این روش‌ها برای بیمار جایگزین مناسب روش‌های سنتی باشد می‌توان نتایج مناسبی به دست آورد.
اندوسکوپی تکنیک استفاده از لوله با لنز و منبع نور است تا از طریق یک برش کوچک به داخل حفره بدن نگاه شود.
سیستم جراحی اندوسکوپیک جزو روش هایی است که از آن به عنوان روش بسته و کمتر تهاجمی جراحی در درمان تومورهای مغزی یا نمونه برداری از آنهاکه در عمق مغز و جاهایی دور از دسترس جراحی باز قرار دارند، تومورهای هیپوفیز از طریق بینی، هیدروسفالی مغزی و نیز تخلیه دیسک های فقرات و … استفاده می شود.

مهم‌ترین تذکر و توصیه شما به‌عنوان جراح مغز، اعصاب و ستون فقرات به مردم و خوانندگان نشریه راهبرد نامه چیست؟
همه باید سریع و به‌موقع درزمان بروز بیماری و مشکلات به پزشک مراجعه ودستورات لازم را اجرا کنند، و از خوددرمانی یا مراجعه به افراد فاقد صلاحیت حرفه‌ای یا استفاده نابجا از آموزه های اینترنتی که ممکن است آنها را گیج و سر در گم نماید خودداری کنند. چرا که سلامتی مهمترین نعمت و امانتی است که در اختیار ماست.
تفریح، ورزش، حضور در اجتماعات جهت ارتقای نشاط اجتماعی، به‌منظور افزایش سلامت فردی و اجتماعی بسیار مهم و مؤثر است.