تراز تجاری مناطق آزاد کشور بعد از ۳۰ سال مثبت شد

به گزارش خبرنگار راهبردنیوز سعید محمد روز شنبه در مراسم تکریم و معارفه سرپرست منطقه آزادچابهار اظهارداشت: ۱۵ منطقه آزاد در کشور وجود دارد که مدیران برنامه‌های مختلفی را برای پیشبرد اهداف اجرا می‌کنند و در یک سال اخیر ۲۵ هزار شغل با افتتاح طرح‌های مناطق آزاد ایجاد شده است.

وی ادامه داد: مبارزه با فساد در حوزه مختلف آغاز شده و در یک سال اخیر ۱۲۳ هزار میلیارد تومان املاک که به طریق شبهه‌ناک به سرمایه گذارنماها واگذار شده بود با دستور و پیگیری قضایی و دستگاه‌های نظارتی به بیت المال برگشته است.

مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور بر معافیت‌های مالیاتی و گمرکی در مناطق آزاد تاکید و افزود: اخذ مجوز برای بورس بین الملل و اقدامات برای بورس و بانک هستیم و این از هدفگذاری‌های بزرگ برای سرمایه گذاری‌های بین‌المللی است. 

وی تصریح کرد: در اواخر سال گذشته شوک مدیریتی در منطقه آزاد چابهار وارد و برای مدیر قبلی مشکلاتی ایجاد که بازداشت شد بعد از آن ۹ نفر تاکنون که بیشتر بومی برای پست مدیرعامل معرفی و توسط نهادهای مختلف می‌بایست تایید صلاحیت تا منجر به صدور حکم شود که این به دلیل سلایق مختلف و برخی موارد پیش رو و بیشتر با هدف بومی گرایی نتوانستیم مدیرعامل منطقه آزاد چابهار را انتخاب کنیم.

محمد ادامه داد: خیلی‌ها فکر می‌کردند دبیرخانه مناطق آزاد روند انتخاب مدیرعامل منطقه آزاد را طولانی کرده که در اینجا باید عنوان کنم دبیرخانه نقش زیادی ندارد و پیش از آن باید دستگاه‌های مختلف نظر و تاییدیه بدهند. 

سرپرست سازمان منطقه آزاد چابهار نیز گفت: سه هزار میلیارد تومان پروژه با پیشرفت ۳۰ درصد در منطقه آزاد چابهار در حال اجرا است.

امیر مقدم تامین آب، تکمیل راه چابهار به کنارک و آبرسانی به روستای تیس و تامین زمین برای ساخت بیمارستان را از اقدامات خوب منطقه آزاد چابهار عنوان کرد.

وی تکمیل و تسریع فرودگاه چابهار، راه آهن و ایجاد دانشگاه علوم پزشکی و آبرسانی به روستای تیس این شهرستان را از دیگر کارهای خوب منطقه آزاد چابهار ذکر کرد.

مسوول اداره منطقه آزادچابهار نیر اظهارداشت: در هشت ماه گذشته ۴۵۰ میلیارد تومان درآمد از محل های عوارض، گمرک و سایر موارد عملکردی توسط این منطقه کسب شده است.

نصرالله ابراهیمی با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ فعال و تجار اقتصادی در چابهار وجود دارد، افزود: با ۶۱ مصوبه هیات مدیره حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران پرداخت شده و علاوه‌بر این ۱۲۰ درصد صرفه جویی از پذیرایی و ۵۰ درصد در سایر هزینه‌ها از موارد خوب و قابل ذکر است.

وی تصریح کرد: هفت هزار میلیارد تومان طرح سرمایه‌گذاری در چابهار در حال اجراست و کارهای خوبی در زمینه در نقشه پیشرفت چابهار و در حوزه حاشیه نشینی در حال انجام است.

به گزارش راهبردنیوز «امیر مقدم» سرپرست جدید منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار دارای مدرک کارشناسی ارشد عمران است.

وی با بیش از ۲۵ سال سابقه فعالیت عمرانی، عضو هیات مدیره و معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار، عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت تکاپوی آب و برق کشور، رییس هیات مدیره شرکت مهندسین مشاور مترا و مدیرکل قراردادهای بین المللی چندین شرکت اقتصادی را در کارنامه کاری خود دارد. 

راهبردنامه