تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان در ایستگاه سی و پنجم

به گزارش راهبردنیوز، نخستین دوره این تور در سال ۱۳۶۵ و جریان جنگ تحمیلی با عنوان تور دوچرخه‌سواری دور دریاچه ارومیه و با شرکت تیم‌های ایرانی آغاز شد و در سال‌های بعد نام آن به تور دوچرخه‌سواری آذربایجان تغییر یافت.

در ششمین دوره این تور تیم‌هایی از کشورهای مختلف در این تور مشارکت کردند تا این تور از تور ملی به تور بین‌المللی ارتقا یافت و در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ قسمتی از مسیر تور در داخل جمهوری خودمختار نخجوان برگزار شد و  از سال ۲۰۱۳ نام تور به تور دوچرخه‌سواری ایران (آذربایجان) تغییر داده‌ شد.

در ۳۴ دوره گذشته تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز که در حال حاضر وجود خارجی ندارد با کسب هشت عنوان قهرمانی، عنوان بهترین تیم را در اختیار دارد و تیم های آذربایجان شرقی الف با هفت بار و قراقستان با سه بار در رده های بعدی هستند.

در مجموع انفرادی ۳۴ دوره گذشته نیز قادر میزبانی در قالب تیم های فجر تبریز، ترکیه، تایوان و پتروشیمی تبریز هفت بار قهرمان شده و عنوان بهترین رکابزن تور را در اختیار دارد و پس از وی، احد کاظمی قرار دارد که پنج بار قهرمان انفرادی این رقابت ها شده است.

دوچرخه سواران و تیم های برتر در ۳۴ دوره گذشته 

در دوره های گذشته این مسابقات، تیم های آذربایجان شرقی با ۱۹ و تیم های تهران و قزاقستان با کسب سه عنوان قهرمانی در صدر دیگر تیم های شرکت کننده در این رقابت ها را قرار گرفته اند و در آخرین دوره که در سصال ۹۸ برگزار شد با قهرمانی تیم تیان یوده چین خاتمه یافت.

آذربایجان شرقی قهرمان دور نخست

در اولین دوره تور دوچرخه سواری آذربایجان که در سال ۱۳۶۵ و در جریان جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس برگزارشد، آذربایجان شرقی الف در مجموع تیمی اول شد و خوزستان و آذربایجان شرقی ‘ب’ در رده های بعدی قرار گرفتند.

در مجموع انفرادی این دوره نیز محمدرضا باجول از اصفهان قهرمان شد و داود زینالی از آذربایجان شرقی و عبدالقاسم رحمانیان از خوزستان به ترتیب دوم و سوم شدند.

در این دوره از رقابت ها هیچ تیم خارجی حضور نداشت و تور در سطح ملی برگزار شد.
در دومین دوره نیز آذربایجان شرقی در مجموعه تیمی اول شد و تیم های تهران و اصفهان در رده های بعدی ایستادند و سه عنوان برتر رده بندی انفرادی نیز به محمدرضا باجول از اصفهان، حسن میلانی و احد پورنیازی هر دو از آذربایجان شرقی رسید.

سومین دوره تور دوچرخه سواری آذربایجان با قهرمانی تیم تهران به پایان رسید و محمد رضا باجول از اصفهان، اکبر امجدی از آذربایجان شرقی و مهران صفرزاده از تهران عناوین اول تا سوم انفرادی را کسب کردند.

در دوره چهارم آذربایجان شرقی الف، خراسان و تهران اول تا سوم شدند و حسین محمودی و مصطفی چایچی از آذربایجان شرقی و علیرضا زنگی آبادی از کرمان عناوین اول تا سوم را بدست آوردند.

در پنجمین دوره تور دوچرخه سواری بین المللی آذربایجان، تیم های کرمان، آذربایجان شرقی و تهران در مجموع رده بندی تیمی و حسین محمودی از آذربایجان شرقی، عباس اسماعیلی از تهران و علیرضا زنگی آبادی از کرمان در مجموع انفرادی به ترتیب اول تا سوم شدند.

تور دوچرخه سواری ایران - آذربایجان در ایستگاه سی و پنجم

تور ششم نخستین حضور تیم های خارجی در تور بین المللی ایران – آذربایجان

در دور ششم تور دوچرخه سواری آذربایجان که همزمان با حضور تیم های خارجی و درخشش آنها همراه بود، تیم های سوریه، ترکیه و آذربایجان شرقی اول تا سوم شدند و در مجموع رده بندی انفرادی تامر آورال و آیهان آیتکین ترکیه ای و جمال شیخونی از سوریه در سکوهای اول تا سوم ایستادند و رکابزنان داخلی نتوانستند در این دوره به عنوانی دست یابند.

دور هفتم تور بین المللی آذربایجان، با قهرمانی آذربایجان شرقی الف به پایان رسید و تهران و کرمان به ترتیب دوم و سوم شدند و حسن شریف زاده از آذربایجان شرقی، خسرو قمری از مرکزی و حسین اسلامی از کرمان به ترتیب رده های اول تا سوم جدول رده بندی انفرادی را کسب کردند.

در هشتمین دوره تور تیم های تهران، آذربایجان شرقی و ترکمنستان به ترتیب عناوین اول تا سوم رده بندی مجموع تیمی را کسب کردند و کاستا کلف از ترکمنستان، مجید وفایی از تهران و آذری از اصفهان رده های اول تا سوم انفرادی را از آن خود کردند.

تور دوچرخه سواری ایران - آذربایجان در ایستگاه سی و پنجم

درخشش رکابزنان خارجی در دوره نهم

تیم های ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان شرقی رده های اول تا سوم دوره نهم را از آن خود کردند و دیمیتری کاتماکف از ترکمنستان، مجید شیخ از سوریه و مانیس شبلونی از ارمنستان در مجموع انفرادی به ترتیب اول تا سوم شدند تا این در این دوره نیز همانند تور ششم، رکابزنان داخلی از دستیابی به عنوان و ایستادن در سکو بازماندند.

در دوره دهم نیز که با قهرمانی قزاقستان و دوم و سومی قرقیزستان و آذربایجان شرقی الف پایان یافت رکابزنان قرقیز و قزاق خوش درخشیدند و یوری چکف از قرقیزستان و وارلی تیتیف از قزاقستان اول و دوم شدند و حسین عسگری از زنجان به عنوان سومی بسنده کرد.
در یازدهمین دوره تور دوچرخه سواری بین المللی آذربایجان تیم های قزاقستان، فجر تبریز و ترکمنستان به عناوین اول تا سوم دست یافتند و در انفرادی بلوزوف از قزاقستان، احد کاظمی از فجر تبریز و کوزنسوف از قزاقستان اول تا سوم شدند.

دوازدهمین دوره تور بین المللی آذربایجان با درخشش دوچرخه سواران قزاق همراه بود و در این دور قزاقستان، اوکراین و فجر تبریز به همراه آندره میزوروف، وارلی تیتیف و بلوزوف هر سه از قزاقستان اول تا سوم شدند.

در دوره سیزدهم فجر تبریز به برتری خارجی ها در تور دوچرخه سواری ایران نقطه گذاشت و تیم های قزاقستان و ایران الف در رده های بعدی ایستادند و در انفرادی احد کاظمی و قادر میزبانی هر دو از فجر تبریز به همراه آندری کاشین قزاق اول تا سوم شدند.

چهاردهمین دوره نیز با قهرمانی مجدد فجر تبریز خاتمه یافت و تیم های آذربایجان شرقی و سوریه دوم و سوم شدند در این دوره احد کاظمی از فجر، حسین عسگری از آذربایجان شرقی و قادر میزبانی دیگر رکابزن تیم فجر تبریز به ترتیب رده های اول تا سوم مجموع انفرادی را کسب کردند.

در پانزدهمین دوره تور، قادر میزبانی دارنده عنوان برترین دوچرخه سوار تاریخ برگزاری این رقابت ها، با پیراهن فجر تبریز نخستین قهرمانی خود را به دست آورد و حسین ملکی و احد کاظمی دوم و سوم شدند در این دور تیم های آذربایجان شرقی، مرکزی و تهران اول تا سوم شدند.

در دوره شانزدهم تیم های آذربایجان شرقی، قزاقستان و زنجان به ترتیب اول تا سوم شدند و احد کاظمی از آذربایجان شرقی، حسین عسگری از مرکزی و وازگن گولیجانیان از ارمنستان به ترتیب عناوین اول تا سوم انفرادی را کسب کردند.

تور دوچرخه سواری ایران - آذربایجان در ایستگاه سی و پنجم
تور هفدهم نخستین حضور تیم پتروشیمی تبریز 
در هفدهمین دوره که نخستین حضور تیم پتروشیمی تبریز در این رقابت ها بود تیم های ترکیه، پتروشیمی و سوریه در مجموع رده بندی تیمی مقام های اول تا سوم را کسب کردند و قادر میزبانی دوچرخه سوار ایرانی تیم ترکیه، موتلو مرت از ترکیه و احد کاظمی از پتروشیمی تبریز به ترتیب در رده بندی انفرادی اول تا سوم شدند.

دوره هجدهم این تور با قهرمانی تیم ایران الف به اتمام رسید و تیم های ترکیه و پتروشیمی تبریز به ترتیب رده های دوم و سوم را کسب کردند، در این مرحله احد کاظمی از پتروشیمی، مهدی سهرابی از ایران الف و پاول نوداک ترکیه ای به ترتیب رده های اول تا سوم را به دست آوردند.

نوزدهمین دوره تور بین المللی آذربایجان با کسب سکوی قهرمانی توسط تیم پیکان تهران و قرار گرفتن تیم های پتروشیمی و قزاقستان در رده های دوم و سوم همراه بود و الکس کالیسف قزاق، سیدرضایی از کرمان و موتلو مرت ترک در رده بندی انفرادی اول تا سوم شدند.
در بیستمین دوره تیم های تایوان، پیکان و سوریه به ترتیب برسکوهای اول تا سوم جدول رده بندی تیمی قرار گرفتند و قادر میزبانی رکابزن ایرانی تیم تایوان، احد کاظمی از پتروشیمی و دیوید مک کین از ایرلند به ترتیب مقام های اول تا سوم رده بندی انفرادی را کسب کردند.

تور دوچرخه سواری ایران - آذربایجان در ایستگاه سی و پنجم

نخستین قهرمانی پتروشیمی در پنجمین سال حضور در تور 
تیم های پتروشیمی، سوریه و عربستان عناوین اول تا سوم تور بیست و یکم را کسب کردند و قادر میزبانی، احد کاظمی و حسین عسگری هر سه از پتروشیمی در جدول رده بندی انفرادی مقام های اول تا سوم را کسب کردند.

در دوره بیست و دوم این تور، تیم های آذربایجان شرقی الف، مرکزی و آذربایجان شرقی ب بر سکوهای اول تا سوم قرار گرفتند و در رده بندی مجموع انفرادی ‘رشاد عباس اف’ از جمهوری آذربایجان، زینال نوریزان از مالزی و فرهاد مختاری از آذربایجان شرقی به ترتیب اول تا سوم شدند.

تور دوچرخه سواری ایران - آذربایجان در ایستگاه سی و پنجم

استارت ۶ قهرمانی متوالی پتروشیمی در تور دوچرخه سواری 

در بیست و سومین دوره تور تیم های پتروشیمی، پیکان و ازبکستان به عناوین اول تا سوم دست یافتند تا دومین قهرمانی پتروشیمی در این رقابت ها رقم بخورد و حسین عسگری و قادر میزبانی هر دو از تیم پتروشیمی و مهدی سهرابی از تیم مس کرمان به ترتیب اول تا سوم شدند.

بیست و چهارمین دوره نیز با قهرمانی پتروشیمی تبریز همراه شد و تیم های  شهرداری تبریز و دانشگاه آزاد اول تا سوم شدند و احد کاظمی، حسین عسگری و قادر میزبانی نیز عناوین اول تا سوم انفرادی را از آن خود کردند.

در دوره بیست و پنجم و در مجموع تیمی، پتروشیمی تبریز با ۳۰ دقیقه اختلاف و با اقتدار به مقام قهرمانی دست یافت و تیم های دانشگاه آزاد اسلامی و هراکلیون یونان دوم و سوم شدند، این سویمن قهرمانی متوالی پتروشیمی و چهارمین قهرمانی این تیم در تاریخ برگزاری مسابقات بود.

قادر میزبانی در این دوره گوی سبقت را از سایر رقبای خود ربود و با ۲۱ ساعت و ۲۲ دقیقه و ۲۵ ثانیه در مجموع ۶ مرحله به مقام قهرمانی تور بیست و پنجم دست یافت.

امیر زرگری رکابرن ملی پوش تیم دانشگاه آزاد اسلامی و حسین عسگری رکابزن تیم پتروشیمی تبریز دوم و سوم شدند.

در بیست و ششمین دوره تور دوچرخه سواری آذربایجان نیز تیم پتروشیمی تبریز برای چهارمین سال متوالی و پنجمین بار به عنوان قهرمانی رسید و تیم های NSP آلمان و MTN آفریقای جنوبی دوم و سوم شدند.

در مجموع انفرادی نیز مهدی سهرابی، حسین عسگری و قادر میزبانی هر سه از پتروشیمی تبریز سکوهای قهرمانی را تسخیر کردند.

در دوره بیست و هفتم که از نظر حضور تیم های خارجی در مسابقات بی سابقه بود تیم پتروشیمی تبریز برای ششمین بار به عنوان قهرمانی دست یافت و دانشگاه آزاد و اندولسیای اسپانیا دوم و سوم شدند.

عنوان قهرمانی مجموع انفرادی این دوره از رقابت ها به خاویر رامیرز از اسپانیا رسید و عباس سعیدی تنها از دانشگاه آزاد و حسین عسگری از پتروشیمی تبریز دوم و سوم شدند.

قهرمانی مجموع انفرادی بیست و هشتمین دوره به قادر میزبانی از پتروشیمی تبریز رسید و میلان کادستر از جمهوری چک و امیر کلاهدوز از پتروشیمی تبریز دوم و سوم شدند و پتروشیمی تبریز به ششمین قهرمانی متوالی و هفتمین قهرمانی خود در این رقابت ها دست یافت و تیم ملی امید ایران و دوکلاپرا جمهوری چک در رده های بعدی مجموع تیمی ایستادند.

تور دوچرخه سواری ایران - آذربایجان در ایستگاه سی و پنجم

قهرمانی پیشگامان یزد و میزبانی در دوره بیست‌ و نهم

در سال ۱۳۹۳ که بیست و نهمین دوره تور برگزار شد و در مجموع انفرادی قادر میزبانی از پتروشیمی تبریز اول شد که این آخرین عنوان قهرمانی این دوچرخه سوار در این رقابت ها بود و صمد پورسیدی از پتروشیمی تبریز و رامین مهربانی آذر از پیشگامان کویر یزد دوم و سوم شدند و در مجموع تیمی پیشگامان کویر یزدق پتروشیمی تبریز و کی. ال. اس اوکراین اول تا سوم شدند.

در سی امین دوره صمد پورسیدی از پتروشیمی تبریز، رحیم امامی از پیشگامان کویر یزد و رامین مهربانی‌آذر از پیشگامان کویر یزد در انفرادی و تیم های پتروشیمی تبریز، پیشگامان کویر یزد و شهرداری تبریز در تیمی اول تا سوم شدند و این دوره آخرین حضور دارنده بهترین عنوان تیمی رقابت ها یعنی پتروشیمی تبریز در تور بود.

در سی‌ و یکمین دوره در سال ۱۳۹۵، در انفرادی صمد پورسیدی از شهرداری تبریز اول شد، احد کاظمی از شهرداری تبریز و رحیم امامی از پیشگامان کویر یزد دوم و سوم شدند و شهرداری تبریز در صدر مجموع تیمی این دوره قرار گرفت و پیشگامان کویر یزد و وینو فور ائور قزاقستان در رده دوم و سوم ایستادند.

تور دوچرخه سواری ایران - آذربایجان در ایستگاه سی و پنجم

برتری رکابزنان خارجی در دوره سی و دوم  

سی و دومین دوره تور ایران – آذربایجان در سال ۹۶ برگزار شد که با برتری و درخشش دوچرخه سواران مطرح اروپایی همراه شد و با قهرمانی راب روجیگ از هلند پایان یافت و ایلیا دیوید نوک از قزاقستان و نیکولا توفاللی از ایتالیا دوم و سوم شدند اما در مجموع تیمی این شهرداری تبریز بود که اول شد و تیم های پیشگامان یزد و تارتلتو بلژیک عناوین دوم و سومی را کسب کردند.

سی‌ و سومین دوره تور نیز با برتری قاطع تیم ها و رکابزنان خارجی همراه بود به طوریکه در انفرادی دیمیتری سوکولوف از روسیه، مارون ابراهام از جمهوری آذربایجان و ونانتاس لاشینس از لیتوانی اول تا سوم شدند و در تیمی نیز تارتلتو بلژیک، تیم ملی روسیه و آلکتور هلند در رده های اول تا سوم قرار گرفتند.

در سی‌ و چهارمین دوره تور که سه سال قبل و در سال ۱۳۹۸ برگزار شد و ساوا نوویکوف از لوکوس فینکس روسیه اول شد، حمید پورهاشم از ایران در مکان دوم ایستاد و کریستین رایل نئو از مالزی به عنوان سومی دست یافت،  تیان‌یوده چین بهترین تیم این رقابت ها شد و تیم های ساپورای مالزی و وی آی بی بحرین دوم و سوم شدند.

تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان در سال های ۱۳۹۹ و ۱۳۴۰۰ به دلیل همه گیری کرونا برگزار نشد و امسال با توجه به رفع محدودیت های ناشی از کرونا، سی و پنجمین دوره با حضور ۱۰ تیم خارجی و ۳ تیم داخلی از هفتم تا یازدهم مهرم ماه در پنج مرحله به میزبانی استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل برگزار می‌شود.

جایزه ۲۲ هزار و ۵۰۰ یورویی برای این دوره از رقابت ها تعیین شده و هزینه ارزی تور ۷۳ هزار یورو و مخارج کلی تور ۸۰ میلیارد ریال برآورد شده است.مرحله اول تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان ساعت ۱۱ صبح از پارکینگ ائل گلی به سمت ارومیه، مرحله دوم پس از انتقال تیم ها به تبریز از ائل گلی به منطقه آزاد ارس، مرحله سوم  از ارس به سمت کلیبر، مرحله چهارم انتقال از کلیبر به سرعین و در مسیر سرعین – عینالی و مرحله آخر و پنجم  دور میدان فهمیده تبریز برگزار می شود.

در این دوره از تور یک کار فرهنگی خوب صورت گرفته و مراحل تور به نام شهدا نامگذاری شده و مرحله اول به نام شهید مهدی باکری، مرحله دوم شهید عباس عبداللهی، مرحله سوم شهید ذاکر حیدری، مرحله چهارم با نام شهیدان نادر و کاظم دیرین و مرحله پنجم با نام شهید سردار سلیمانی برگزار خواهد شد.

راهبردنامه