سیاست گذاری برای کنکور توسط مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می گیرد

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش راهبردنیوز،  محمدعلی زلفی گل امروز (چهارشنبه)  ضمن بازدید از اولین روز برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما منتظر تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.

وی افزود: سیاست گذاری برای کنکور توسط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می گیرد، ما نمی توانیم برای این دو نهاد تعیین تکلیف کنیم و فقط مجری هستیم.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: وزارت علوم با دقت سیاست ها و قوانین و مقررات را اجرا می کند.

زلفی گل درمورد کم بودن زمان برای تغییر شیوه جرای کنکور ۱۴۰۲ توضیح داد: اگرچه بر اساس قانون قانون باید ۱ سال زودتر شیوه برگزاری آزمون سراسری را ابلاغ و اعلام کنیم، با کمی انعطاف پذیری و آمادگی سعی می کنیم سیاست ها را اجرایی کنیم.

وی در مورد حذف دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲ در صورت ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط ریاست جمهوری و حذف درس زبان راهبردنامهی با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر پاسداشت زبان راهبردنامهی گفت: مرجع  سیاست گذاری برای کنکور شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است، وزارت علوم هم اگر نظر کارشناسی داشته باشد، ‌ در صحن علنی شورا ارائه می دهد. اجازه نداریم برای این دو نهاد تعیین تکلیف کنیم.

وزیر علوم در پاسخ به سوال خبرنگار راهبردنیوز در مورد دستور جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که هفته اخیر در وزارت علوم برگزار شد و تاثیر آن در کنکور ۱۴۰۲ گفت: در این جلسه تغییرات برخی زیرگروه ها مشخص شد و کنکور سال آینده در صورتی که مصوبه جدیدی نداشته باشیم، بر اساس شیوه فعلی برگزار خواهد شد.

به گزارش راهبردنیوز، پنجاه و دومین آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم شبانه، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور و موسسات‌ آموزش‌ عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی با رقابت یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر داوطلب از امروز (چهارشنبه، هشتم تیر) آغاز شد و تا شنبه (یازدهم تیر) ادامه دارد.

داوطلبان گروه آزمایشی هنر آغازگر این رقابت بودند. داوطلبان ‌گروه های آزمایشی علوم انسانی و  علوم ریاضی و فنی نیز فردا (پنجشنبه، نهم تیر) و داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی فردا (جمعه، دهم تیر) و داوطلبان گروه آزمایشی زبان های خارجی هم پایان بخش این رقابت (شنبه، یازدهم تیر) هستند.  

بر اساس آخرین آمارها، داوطلبان آزمون سراسری امسال نسبت به سال قبل حدود ۶۳ هزار نفر افزایش تعداد دارد اما با توجه به اینکه داوطلبان می توانند علاوه بر گروه اصلی در گروه های هنر و زبان های خارجی هم شرکت کنند، در کل تعداد ۱۲۰ هزار شرکت کننده آزمون سال ۱۴۰۱ بیش تر از سال قبل است و بیشتر این افزایش در گروه علوم انسانی و ۴۲ هزار و ۱۸ نفر است.

داوطلبان در آزمون امسال برخلاف آزمون سال ۱۴۰۰ که پنج دفترچه و پنج پاسخنامه داشتند،  ۱۴ دفترچه و پاسخنامه دارند. برای گروه‌های آزمایشی انسانی، علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی دو دفترچه و دو پاسخنامه برای دروس اختصاصی اما برای گروه تجربی یک دفترچه و یک پاسخنامه اضافه هم برای متقاضیان سهمیه بهیاری و برای آزمون‌های هنر و زبان نیز هر کدام یک دفترچه و یک پاسخنامه طراحی شده است.

راهبردنامه