امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 10 May , 2021
امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 29 رمضان 1442
شناسه خبر : 3329
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آذربایجان, آذربایجان شرقی, اجتماعی, ایران, تبریز, سلامت, مراغه, ویژه تاریخ انتشار : 31 مارس 2020 - 3:59 | 266 بازدید |
گفت و گوی اختصاصی راهبردنامه با دکتر احمد مجتهدی- معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی مراغه

شکست کرونا نیازمند اتحاد و همدلی همراه با جدی گرفتن پیام های بهداشتی است

در ابتدا ضمن معرفی خود توضیح مختصری در مورد بیماری شایع ناشی از ویروس کرونا بدهید. با نام و یاد خدا و با سلام و آرزوی سلامتی محضر همشهریان عزیز و فهیم شهرستان مراغه و عرض خسته نباشید به کلیه پرسنل زحمت کش حوزه سلامت، بخش درمان و بخش بهداشت که در خط اصلی مبارزه […]

شکست کرونا نیازمند اتحاد و همدلی همراه با جدی گرفتن پیام های بهداشتی است

در ابتدا ضمن معرفی خود توضیح مختصری در مورد بیماری شایع ناشی از ویروس کرونا بدهید.

با نام و یاد خدا و با سلام و آرزوی سلامتی محضر همشهریان عزیز و فهیم شهرستان مراغه و عرض خسته نباشید به کلیه پرسنل زحمت کش حوزه سلامت، بخش درمان و بخش بهداشت که در خط اصلی مبارزه با کرونا ویروس بطور شبانه روزی در حال ایثار و ایفای نقش هستند. بنده دکتر احمد مجتهدی، معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی شهرستان مراغه هستم. بیماری که اخیراً به صورت پاندمی در سطح دنیا در بیش از ۲۰۰ مملکت گسترده شده است، یک بیماری ویروسی جزو خانواده کرونا ویروس ها می باشد که انواع دیگر ویروسها از این خانواده ویروسی در سال های قبل گسترش یافته و باعث اپیدمی در بعضی مناطق دنیا شده بود. هر چند که درصد کشندگی سایر ویروسهای این خانواده ویروسی بیشتر از کرونا ویروس بود، ولی متاسفانه ویروس جدید به دلیل یک ویژگی منحصر به فرد متمایز از دیگر ویروس های خانواده کرونا ویروس می باشد و آن ویژگی سرعت انتشار بسیار بالای ویروس COVID-19 است که باعث همه گیری بسیار زیادی در سطح جراحی جهان شده است. همین ویژگی منحصر به فرد باعث درگیر شدن اکثر کشورهای جهان به این ویروس شده است.

 

در مورد علائم شایع این بیماری توضیح دهید و بفرمایید که یک فرد در چه صورتی و با مشاهده چه علائمی باید به مراکز درمانی مراجعه کند؟

متاسفانه بیش از ۸۰ درصد بیماران مبتلا به این ویروس متوجه علائم بیماری نمی شود و چون علائم مشابهی مانند آبریزش، کوفتگی، خستگی و بی اشتهایی با سایر بیماریها مانند آنفولانزا و سرما خوردگی دارد، ممکن است با این بیماری ها اشتباه گرفته شود. علائمی که برای سیستم بهداشتی و درمانی حائز اهمیت است شامل سرفه، درد گلو، لرز همراه با تنگی نفس می باشد و فردی که دارای این علائم است مشکوک به بیماری است، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. این علائم می‌توانند همراه با تب یا بدون تب بروز کنند. بیماران از روی علائم بالینی به سه دسته تقسیم می شوند: در گروه اول افراد سالم هستند و طی مراقبت های بهداشتی انجام شده هیچ علامتی از علائم گفته شده در بالا در آنها مشاهده نمی‌شود. به این افراد توصیه می شود که در صورت مشاهده حتی یکی از این علائم، به صورت تلفنی و یا حضوری از مراکز خدمات درمانی سطح شهر و روستا ها خدمات اخذ کنند. گروه دوم افرادی هستند که دارای تنگی نفس بوده و در سوالات پرسیده شده جهت مراقبت های بهداشتی، مشخص میشود که این فرد در طی ۱۴ روز گذشته با فرد مشکوک به کرونا در خانه یا محل کار برخورد نزدیک یا تماس داشته است. این افراد به عنوان گروه محتمل و مشکوک تحت نظر مراقبین سلامت قرار میگیرند. گروه سوم افراد مبتلا هستند علاوه بر دارا بودن علائم فوق الذکر، در عکس های رادیولوژی و سی تی اسکن درگیری ریه های آنها ثابت شده و حتی آزمایش‌های ژنتیکی و کشت ویروسی آنها نیز مثبت میباشد؛ در این شرایط قطع می‌توان گفت که بیمار مبتلا به کرونا ویروس میباشد. اما شرایط پیشرفته تر بیماری در درصد کمی از افراد مشاهده می شود که با دیسترس شدید تنفسی مواجه می شوند تا حدی که تنفس طبیعی برای آنها با مشکل مواجه می شود و حتماً در مراکز بیمارستانی باید به دستگاه های تهویه مکانیکی تنفسی متصل شوند و شامل مراقبت های ویژه باشند و در نهایت درصد کمی از این افراد متاسفانه فوت می‌کنند.

 

بیشترین آسیب این بیماری بر چه افرادی وارد است و آیا میتوان تفاوتی بین سن و جنسیت افراد برای درگیری با این بیماری قائل شد؟

با توجه به انجام بزرگ ترین پژوهش ها و تحقیقات صاحب نظران کل دنیا در مورد این ویروس، به نظر من این ویروس بطور کامل شناخته شده نمیباشد و شاید دلیل اینکه کنترل این بیماری سخت میباشد، این است که رفتار این دیروز تا به حال شناخته نشده است. بنابراین به طور قطعی نمی‌توان گفت که این ویروس گروه خاصی را از لحاظ جنسیت درگیر می کند، چون علائم ابتلا و همچنین فوت در جنسیت و سنین مختلف در آمار منتشره کل جهان دیده شده است. ولی می توان گفت در افراد دارای بیماری زمینه ای، گروه سنی بالاتر از ۶۰ سال، افراد تحت درمان شیمی درمانی، افراد استفاده کننده از داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی مانند کورتیکواستروئیدها، افرادی که دارای بیماری‌های نقص ایمنی بدن هستند و همچنین افرادی که به تازگی پیوند عضو کرده اند، احتمال خطر ابتلا به این بیماری بیشتر است. گروه دوم افراد در معرض خطر افرادی هستند که دارای بیماری های فشار خون، دیابت، چاقی، بیماری تنفسی زمینه ای و حتی مادران باردار می باشند.

 

با توجه به شیوع بالای این بیماری بسیاری از افراد از خانه های خود خارج نمیشوند. توصیه شما برای پیشگیری از ابتلای این افرادی که در خانه ها هستند چیست؟

از نظر علمی و به زبان ساده و گویا میتوان گفت که مکانیسم انتقال ویروس بسیار مهم است. بیشترین راه انتقال این ویروس، از راه تماس مستقیم و سطوح آلوده می باشد. همچنین قطراتی که از بزاق افراد آلوده به این ویروس منتشر می شود می تواند یکی از راه های انتقال این ویروس باشد. با توجه به سنگینی این ویروس، می تواند چند ساعت تا چند روز بر روی سطوح مختلف زنده بماند. در شرایط فریزری نیز این ویروس تا چندین روز زنده میماند. عمر ماندگاری این ویروس در سطوح آلومینیومی و استیل بالاتر است. عمر کرونا ویروس بر روی لباس های پارچه ای ۳ تا ۲۴ ساعت می باشد. قطعاً تنها راه ایمن و بی‌دردسر جلوگیری از ویروس ماندن در خانه جلوگیری از شرکت در تجمعات و قرار گرفتن در مکان های پر ازدحام و شلوغ می باشد. ماندن در خانه مبنی بر ایمن بودن ما نیست، اما میزان آلودگی که در مکان های عمومی به صورت بسیار زیاد دیده می شود، در محیط خانه کمتر است. آنچه که حائز اهمیت است اولاً این است که مهمترین راه انتقال این بیماری از طریق دست های آلوده می باشد. مخصوصاً اگر دست با سطوح یا جاهایی تماس پیدا کند قطرات بزاق افراد آلوده به این ویروس بر روی آن سطوح موجود باشد. بهترین راه جلوگیری از ابتلا، شستشوی مکرر و صحیح دست‌ها با آب و صابون حداقل به مدت ۲۰ ثانیه روزانه ۱۰ تا ۲۰ بار می باشد. ثانیا رعایت فاصله حداقل دو متری جهت جلوگیری از انتقال قطرات حاصل از سرفه و عطسه افراد میباشد. مورد سوم جلوگیری از هرگونه تماس مستقیم با یکدیگر از قبیل روبوسی و در کنار هم نشستن میباشد. در خانه نیز با ضد عفونی کردن بعضی از وسایل مانند سرویس های بهداشتی، شیر آلات و تجهیزات مورد استفاده در آشپزخانه میتوان از انتشار احتمالی ویروس جلوگیری کرد.

 

برخی از افراد با توجه به شغل خود و حتی برای خرید مایحتاج زندگی روزمره بالاجبار از خانه خارج میشوند. توصیه شما برای این افراد جهت پیشگیری از ابتلای به کرونا ویروس چیست؟

خوشبختانه در کل دنیا و نیز در کشور ما بسیاری از مکان های عمومی مانند پارک ها، مراکز خرید جمعی، مجالس ترحیم و تجمعاتی مانند مدارس و دانشگاه ها تعطیل شده‌اند. در دستورالعمل جدید منتشر شده توسط دولت نیز برخی از ادارات با یک سوم کارمندان در حال خدمت رسانی به مردم هستند و همچنین خوشبختانه اصناف و کسبه شهر نیز، به جز مشاغلی قبلا اعلام شده، به طور کامل تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشند. قطعاً این حجم از ضرر اقتصادی، اجتماعی و خدماتی به خاطر حفظ سلامتی تمام افراد جامعه است. قطعاً این مدت چند روزه می تواند فرصت مناسبی جهت انجام کارهای نیمه تمام و همچنین بودن در کنار افراد خانه باشد. یکی از مشکلاتی که در طی پاندمی این بیماری با آن مواجه هستیم تداخل آن با تعطیلات عید نوروز می باشد. قطعاً از قدیم الایام فرهنگ دید و بازدید از بزرگان یکی از سنت‌های ما می باشد و این امر باعث جهش بزرگی در امر ابتلا و شیوع افراد جدید به این بیماری شد. تقاضای کادر بهداشتی و درمانی از اصناف و کسبه که در این مدت همکاری بسیار زیادی با ما داشته اند این است که حتی بعد از بازگشایی واحدهای صنفی خود حتماً موارد بهداشتی و پیشگیری از ابتلا به این بیماری را رعایت فرمایند. تمامی واحدهای صنفی ضروری، کارخانجات، ادارات و کارگاه های تولیدی که در طی این مدت جهت رفاه حال همشهریان مجبورا در حال فعالیت هستند، دستورالعمل های بهداشتی و ایمنی جهت پیشگیری از شیوع کرونا ویروس دریافت کرده‌اند و آموزش های لازم در اختیار آنها قرار گرفته است. فاصله بین کارکنان و همچنین ضدعفونی این ادارات و کارخانجات نیز مرتباً توسط بازرسان بهداشتی پایش می شود. به افرادی که جهت تامین مایحتاج زندگی روزمره از خانه خود خارج می شوند توصیه می شود که این کار را به صورت روزانه انجام ندهند. همچنین استفاده از ماسک و دستکش برای این افراد ضروری است به شرطی که بعد از بازگشت به خانه، این ماسک و دستکش مصرف شده را با رعایت موازین بهداشتی دفع کند. فعالیت های روزمره با رعایت موازین بهداشتی قابل انجام می باشد. لباس افرادی که وارد خانه می‌شوند باید به صورت جداگانه و مستمرا شستشو داده شود، وسایل و مواد غذایی خریداری شده که وارد خانه می شوند باید به طور جدی ضدعفونی شوند و تا می توانیم باید جلوی ورود کرونا ویروس به محل زندگی خود را بگیریم.

 

روند درمان این بیماری به چه صورت است؟

خوشبختانه تا به امروز در شهرستان مراغه روند درمان و تجهیزات بیمارستانی و همچنین پاسخگویی بیمارستان ها به بیماران کرونایی شامل هیچ مشکلی نبوده است. و تلاشی که مسئولین بیمارستانی و کادر درمان در حال انجام می باشند بسیار ستودنی است. بیمارستان ها بزرگترین منبع آلودگی این ویروس هستند و می‌توان گفت که ۴۰ درصد افراد مبتلا در بیمارستان ها آلوده به این بیماری شده اند. پس در جهت اینکه افراد سالم و مشکوک با مراجعه به بیمارستان ها مبتلا به این بیماری نشوند و همچنین بار سنگینی از روی دوش بیمارستان‌ها و اورژانس شهرستان برداشته شود، سعی بر این است که افراد کمتر به بیمارستانها مراجعه کنند؛ در سطح شهرستان مراغه و مناطق روستایی، ۲۵ مرکز بهداشتی و درمانی و پایگاه سلامت و همچنین بیش از ۱۰۰ خانه بهداشتی در روستاها که هر کدام از آنها مجهز به پزشکان، بهورزان و مراقبین سلامت هستند، و همچنین مطبهای خصوصی پزشکان در سطح شهرستان مشغول به فعالیت هستند. به همشهریان عزیز توصیه می شود که در خانه بماند، و در صورتی که یکی از علائم گفته شده در آنها بروز پیدا کرد با مراجعه یکی از این مراکز و مشاوره گرفتن از آنها باعث جلوگیری از ایجاد ازدحام در تنها بیمارستان پاسخگو به بیماران کرونایی، یعنی بیمارستان امیرالمومنین شوند. در صورت داشتن هر گونه علایمی، این علامت در پرونده سلامت فرد ثبت شده و مراقب سلامت مربوطه به طور مستمر روزانه آن را پیگیری خواهد کرد. در نهایت بعضی از افراد با توجه به شدت بیماری باید به بیمارستان ارجاع داده شود. پس از بستری شدن با درمانهای ۲ الی ۴ دارویی، روند درمان تا سلامتی فرد ادامه می یابد. خوشبختانه در حال حاضر هیچ کمبودی از لحاظ داروهای درمانی در سطح شهرستان وجود ندارد. یکسری درمانهای سرپایی نیز در مراکز درمانی سطح شهری و همچنین بیمارستان به بیماران مبتلا ارائه می‌شود؛ در این صورت نیز درمان ها توسط پزشک شروع شده و بیمار در خانه این درمان ها را ادامه می‌دهد و توسط مراقب سلامت پیگیری می‌شود. افرادی که به هر نحوی از بیمارستان خارج می شوند، بیمارانی که با حال عمومی خوب از بستری مرخص می شوند و حتی افرادی که مشکوک در نظر گرفته می‌شوند باید به مدت ۱۴ روز ایزوله شوند. فرآیند ایزوله به این معنی است که فرد نباید هیچ گونه تماس مستقیمی با بقیه افراد خانواده داشته باشد تا بیماری به بقیه افراد خانواده انتقال داده نشود. ترجیحاً استفاده از یک اتاق مستقل که دارای تهویه مناسب باشد کافی است، ۱۴ روزه می تواند تمامی فعالیت های روزانه خود را انجام دهد و هیچ ممنوعیتی از لحاظ تغذیه ای بر این فرد وارد نیست. استفاده از فضاهای مشترک مانند سرویس بهداشتی و حمام در بین فرد مبتلا یا مشکوک و سایر افراد خانواده می تواند مشکل ساز باشد، برای رفع این مشکل نیز میتوان پس از استفاده فرد بیمار از این مکان ها، آنها را به طور کامل ضدعفونی کرد از آنها استفاده نمود استفاده از ماسک و دستکش در طول مدت ۱۴ روزه ایزوله برای فرد بیمار واجب و ضروری می باشد. همچنین استفاده از ظروف جداگانه برای تغذیه بیمار الزامی است. یک نکته بسیار مهم که حائز اهمیت است این می باشد که همشهریان در صورت دیدن اولین علائم فورا به پزشک مراجعه کرده و از درمان سرپایی برخوردار شوند. با پشت گوش انداختن این موضوع بیماری شدت پیدا کرده و هم برای مریض و هم برای کادر درمان مشکل ایجاد میشود.

 

آیا این بیماری بعد از درمان اثراتی از خود بر بدن فرد بیمار جای میگذارد؟ و آیا امکان دارد که بیمار پس از بهبودی کامل مجددا به این بیماری مبتلا شود؟

در مورد ابتلای دوباره افراد بهبود یافته به این ویروس و این بیماری مطالعات زیادی در جهان انجام شده و در حال انجام است و پاسخ مطالعات انجام شده در این موضوع مثبت است. یعنی این ویروس پس از بهبودی کامل نیز می تواند دوباره فرد را مبتلا کند ولی تعداد این افراد بسیار کم است. مورد دوم اینکه داروهای مورد استفاده در این بیماری نیز مانند سایر داروها دارای عوارض عمومی و عوارض جانبی هستند و این اثرات می‌تواند تحت نظر یک سری از آزمایش ها و معاینات بالینی پیگیری شود. ولی اکثر مواردی که بهبود یافته اند و از بیمارستان ها خارج شده اند در کوتاه مدت فاقد عوارض میباشند.
ترسی که بعضا در فضای مجازی از این بیماری در حال پخش میباشد به نظر شما از دیدگاه پزشکی منطقی است یا خیر؟

ابتدا باید از برخی از اصحاب رسانه تشکر کنم که در خبر رسانی و اطلاع رسانی به عموم افراد جامعه از هیچ فرصتی دریغ نکرده‌اند و پل ارتباطی صحیحی بین مسئولین و مردم فهیم مراغه بوده اند. ولی از برخی از افراد به عنوان یک شهروند ساده گلایه مندم؛ چرا که با انتشار اخبار های غیر علمی و غیر مستند در فضای مجازی باعث تشویش اذهان عمومی گردیده اند. به نظر من انتشار اخبار موثق از افراد علمی جامعه بسیار با ارزش می باشد، فلذا پخش آمارهای غیر مستند اخبار بدون پایه علمی باعث ایجاد وحشت می گردد و اخیراً نیز پلیس فتا به شدت با این افراد به عنوان فرد خاطی و مجرم برخورد می کند. برای مقابله با این بیماری باید همه ما مردم عادت کنیم تا سبک زندگی خود را تغییر دهیم به نحوی که این ویروس نتواند به ما آسیب بزند، وگرنه این ویروس گریبانگیر تمامی افراد جامعه خواهد بود. از دیدگاه بنده این ویروس یک اخطار برای بشر می باشد تا غرور و تکبر استفاده از تکنولوژی ما را از معنویات و خداوند متعال غافل نکند و این تلنگری برای جامعه بشریت می باشد. همه مردم جهان فارغ از هر دین و هر مذهبی، و جدای از ثروت و فقر درگیر یک ذره بسیار ریز و نادیدنی هستند. خواهشی که بنده از عموم مردم جامعه دارم این است که بدون هیچ ترسی و بدون هیچ تاثیری از مطالب بی اساس و غیر علمی گفته شده در بعضی از کانال های فضای مجازی، با مشاهده هر کدام از علائم ذکر شده به پزشک مراجعه کرده و یا به صورت تلفنی اخذ مشاوره کنند. کادر بهداشتی و درمانی پا به پای افراد جامعه و واقعاً به صورت شبانه روزی پیگیر سلامتی همشهریان عزیز می باشند و قطعاً کنترل و ریشه کنی این بیماری به جز مشارکت تمام مردم امکان پذیر نمی باشد. مشارکت مردم صرفاً از طریق تغییر سبک زندگی می باشد. بنابر این هیچ وحشتی از این بیماری جایز نیست و فردی که به صورت داوطلبانه با مراجعه به پزشک و گفتن علائم خود باعث جلوگیری بیماری و انتقال آن به سایر افراد خانواده شود خدمت بزرگ به خانواده خود و جامعه و در مرحله بعدی خدمت بزرگتری به کادر پزشکی و کادر درمانی کشور کرده است.

 

چه فعالیت هایی در سطح شهر مراغه، چه توسط کادر بهداشتی و گروه های جهادی در جهت پیشگیری از شیوع بیماری و چه توسط کادر درمانی در جهت درمان این بیماری صورت گرفته است؟

برای کنترل این بیماری در سطح جهان همه دنیا بر این باور رسیده‌اند کنترل این بیماری و درمان آن بر روی تخت بیمارستان انجام نمی گیرد، چون اگر ما بتوانیم جلوی شروع این بیماری را بگیریم توانسته ایم تعداد افراد مریض و خدمت گیرنده از کادر درمان را کاهش دهیم. دلیل این باور این است که تعداد تخت های بیمارستانی و همچنین تعداد کادر درمانی در هر شهری محدود می باشد اگر سرعت شروع بیماری با این روند پیش برود به هیچ عنوان تخت های بیمارستانی در کل جهان پاسخگوی تعداد بیماران نخواهد بود. همان کاری که امروزه در کشور اسپانیا صورت گرفته و دولت اسپانیا پس از پر شدن تمام ظرفیت اتاق ها و سالن های بیمارستانی خود، اجباراً بیماران اسپانیایی را به آلمان می فرستد؛ ولی اگر بر فرض مثال تخت های بیمارستانی کشور آلمان نیز به اتمام برسد چه وضعیتی پیش خواهد آمد؟ در شهرستان مراغه بیمارستان امیرالمومنین با ظرفیت ۲۰۰ تخت بیمارستانی برای خدمت به بیماران کرونایی آماده شده است ولی اگر تعداد بیماران به بیش از ۲۰۰ نفر برسد نه کادر درمان و نه تعداد تخت ها پاسخگوی این افراد نخواهد بود. بنابراین باید به فکر کنترل بیماری و جلوگیری از شیوع بیماری در تمام نقاط شهر باشیم. تمامی مردم عزیز شهر مراغه باید پا به پای مسئولان و مراقبین سلامت پیش آیند تا جلوی فاجعه بزرگ گرفته شود وگرنه حتی با اضافه کردن هزاران تخت بیمارستانی نیز نمی توان پاسخگویی این حجم از بیماران شد و این ویروس نیز به این سادگی دست از سر ما بر نخواهد داشت. در شهرستان مراغه نیز همزمان با کل کشور یکی از اقداماتی که در حوزه بهداشت انجام شد بحث غربالگری بود. از بیست و چهارم اسفند ماه سال ۱۳۹۸ با بلوک بندی و تعیین تیم های مراقبتی این طرح بزرگ سطح شهر آغاز گردید، تا به این تاریخ از جمعیت ۲۶۲ هزار نفری شهرستان، تعداد ۲۳۵۴۱۷ نفر در قالب حدود  ۶۶هزار خانوار بصورت حضوری و یا تلفنی غربالگری و پایش شده اند. برحسب این آمار در کل حدود ۹۰ درصد مردم شهرستان به تفکیک ۱۰۰ درصد مردم روستایی و ۷۵ درصد مردم ساکن شهر غربالگری شده اند و توسط بهورزان و مراقبین سلامت این آمار در حال افزایش است. از این تعداد حدود ۳۸۱۳ نفر فرد مشکوک به کروناویروس مشخص گردیده و توصیه شده است که این افراد در خانه به استراحت مشغول شوند و از حضور در تجمعات و اماکن عمومی خودداری کنند و همچنین به مدت ۱۴ روز پیگیری سلامت این افراد انجام گرفته و خواهد گرفت. با این اقدام جلوی بستری ۳۸۱۳ نفر در بیمارستان گرفته شد. از این تعداد ۳۱۰ نفر در مرکز ۱۶ ساعته مربوط به معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی مراغه خدمت گرفتند. از این تعداد نیز ۲۷ نفر جهت دریافت خدمات پیشرفته‌تر مانند تست های آزمایشگاهی و عکس برداری و سی تی اسکن به بیمارستان امیرالمومنین ارجاع داده شده اند فقط پنج نفر از این افراد در بیمارستان بستری شده اند. اقدام بعدی توسط معاونت بهداشتی صورت پذیرفته است مراجعه به خانه تک تک افراد بیمار جهت غربالگری سایر افراد خانواده، ارائه آموزش های لازم جهت مراقبت های چهارده روزه در خانه و همچنین گندزدایی و ضدعفونی کردن خانه فرد بیمار بوده است. خواهشی که از مردم فهیم شهرستان مراغه دارم این است که در صورت تماس مراقبین سلامت یا مراجعه حضوری آنها به خانه افراد نهایت همکاری با این عزیزان زحمت کش را داشته باشند شماره تلفن ۴۰۳۰ تنها شماره ای است که مراقبین سلامت شهری و بهورزان روستایی شهرستان مراغه با افراد تحت مراقبت ارتباط برقرار می کنند. همچنین از عموم مردم شریف مراغه استدعا دارم با مراجعه به سامانه خود اظهاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نشانی salamat.gov.ir هم در این راه به ما کمک کنند و هم اینکه از سلامت خود مطمئن شوند، همچنین مراقب سلامت میتواند از وضعیت افراد بلوک خود مطمئن شود؛ همچنین خدای نکرده در صورت بیماری نیز مراقبین سلامت قطعا تا ۲۴ ساعت آینده پیگیر وضعیت فرد خواهند شد. همچنین در این راستا و در راستای اقدامات شهری در جهت پیشگیری، ارگانهای مختلف مانند فرمانداری، ارتش، سپاه پاسداران و بسیجیان شهرستان، شهرداری، نیروی انتظامی، دادستانی محترم شهر و تیم های جهادی و مردمی کمک بزرگی در بحث های غربالگری و سمپاشی و ضدعفونی کردن سطح معابر شهرستان به زحمتکشان حوزه بهداشتی کرده اند. در مناطق روستایی نیز دهیاری ها، بخشدار های محترم، و شوراها اقدامات تحسین برانگیزی انجام داده اند. همچنین طرحی که اخیراً به نام فاصله گذاری اجتماعی در کل کشور در حال انجام می باشد به این معنی نیست که مردم به صورت اجتماعی از همدیگر فاصله بگیرند؛ بلکه با همدلی اجتماعی و فکری و فاصله گرفتن فیزیکی از یکدیگر به فکر سلامت تمام جامعه باشند می باشد.
با اتحاد و همدلی و گوش دادن پیام های بهداشتی و رعایت کردن بهداشت فردی میتوان کرونا را قبل از کشورهای دیگر شکست داد.

 

با توجه به اینکه خیرین بزرگوار از ابتدای شیوع این بیماری و ظهور آن در شهر مراغه اقدامات بسیار بزرگی انجام داده اند، چه کمبودهایی در میان کادر درمانی و بهداشتی شهرستان وجود دارد تا شاید از این طریق به سمع و نظر آنها برسد؟

واقعاً جا دارد که صمیمانه از خیرین بزرگوار و افرادی که در این راه پا به پای کادر درمانی و بهداشتی شهرستان حرکت می کنند و به فکر این عزیزان هستند تشکر کرد بسیاری از افراد کتاب صورت گمنام کمک های نقدی و غیر نقدی خود را در اختیار خادمان پزشکی و سلامت جامعه قرار دادند و این حرکت بزرگ نشانگر این است که علی رغم بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و معیشتی انسانهای بزرگواری وجود دارند که در روزهای سخت در کنار سیستم بهداشتی و درمانی هستند. جا دارد تشکر ویژه ای کنم از مراغه ای هایی که چه مقیم مراغه هستند و چه در مراغه زندگی نمیکنند ولی قلبشان برای شهرشان می تپد و تعصب مراغه را به دوش می کشند. شرافت، بزرگ منشی و فهم این افراد برای همگان ثابت شده است. بنده به عنوان عضو کوچکی از نظام سلامت که در حال خدمت به این نظام بزرگ میباشم باید این نکته را ذکر کنم که ما همواره به کمک های خیرین بزرگوار نیازمندیم و علت آن این است که در شرایط بد اقتصادی و تحریم های ظالمانه، بسیاری از کالاهای پزشکی پیدا نمیشوند. در مقابل این افراد، جا دارد احساس نفرت خود را از محتکر های کالاهای پزشکی در این روزهای سخت کشور و در این شرایط بحرانی اعلام کنم؛ چرا که این افراد نیز دست کمی از تحریم کنندگان نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند. در آخر باید عرض کنم که در دانشکده علوم پزشکی، مراکز بهداشتی و سلامت و همچنین بیمارستان های شهرستان نیاز مبرمی به برخی وسایل حفاظتی جهت حفاظت از جان عزیزان زحمتکش حوزه سلامت احساس می شود و از خیرین محترم خواهشمندیم ما را از کمک‌های خود غافل نکنید و این امکان برای خیرین بزرگوار مهیا است تجهیزات اهدایی خود را تا لحظه آخر و رسیدن به دست زحمتکشان نیازمند حوزه بهداشت و سلامت ردیابی کنند.

سخن آخر؟!

کادر بهداشتی و درمانی کشور و همچنین شهرستان مراغه به طور جدی از روز اول وارد عمل شده و با تمام توان و در هر شرایطی در حال انجام وظیفه است. در این میان خواهشاً با وارد کردن هجمه های ناعادلانه تصویر خدمت صادقانه آنها را مخدوش نکنیم و به جای کمک کردن به آنها باعث رنجش خاطر آنها نشویم. همانگونه که از اول کار پا به پای مردم شریف مراغه آمده‌ایم، تا آخر نیز ایستاده ایم و مطمئناً این ویروس را شکست خواهیم داد. توصیه اول و آخر بنده به عنوان یکی از افراد حوزه سلامت این است که مهار و کنترل بیماری اتفاق نمی افتد مگر با رعایت سه اصل مهم که مطمئناً این سه اصل در شعور مردم به صورت نهفته وجود دارد: اولاً تغییر سبک و روش زندگی جهت همزیستی با این ویروس میباشد که در حال حاضر بهترین روش و سبک زندگی، ماندن در خانه و رعایت موازین بهداشتی است. ثانیا استرس های روانی وارد بر مردم ابتدا باید از طرف خود آنها و سپس با همکاری مسئولین، اصحاب رسانه و و کادر درمانی کنترل شود. ثالثا تا به امروز راه پر فراز و نشیب و مقابله با این ویروس را آمده ایم و ما ادعا نداریم که فاقد اشکال و ایراد هستیم و از تمامی مسئولین شهری تقاضا داریم با کادر بهداشتی و درمانی شهرستان نهایت همکاری را انجام دهند تا کادر درمانی خسته نشود چون فقط در این صورت است که می توانیم به یک شرایط پایدار و عقب‌نشینی ویروسی برسیم. همچنین باید این نکته را هم به خدمت همشهریان برسانم که هیچ داروی قطعی و هیچ واکسنی برای این بیماری تا به امروز کشف نشده است. این ویروس از مواد ضدعفونی کننده مانند آب و صابون و الکل و همچنین از سبک زندگی و رفتار صحیح مردم گریزان است.
پس چه بهتر که هرکسی مراقب سلامتی خود و اطرافیان خود باشد تا به امید خدا بتوانیم بر این ویروس پیروز شویم.

نویسنده : فراز نقوی | منبع خبر : راهبرد نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.