پوستر جشنواره‌ ملی و استانی تئاتر «نهال» میاندوآب رونمایی شد

به گزارش راهبردنامه، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندوآب روز جمعه در آیین رونمایی از پوستر این جشنواره گفت: جشنواره استانی تئاتر «نهال» با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندوآب و انجمن هنرهای نمایشی این شهرستان و آذربایجان‌غربی از ۱۰ تا ۱۲ خرداد برگزار خواهد شد.

محمود نیک‌مرام با بیان اینکه مرحله استانی این جشنواره به صورت صحنه‌ای و مرحله ملی آن نیز به صورت نمایشنامه نویسی برگزار می‌شود، افزود: این جشنواره با هدف ارتقای رویکرد و اعتلای سطح کیفی نمایش، تثبیت هنر نمایش بین هنرمندان و شهروندان در راستای توجه به مسایل و مشکلات جامعه این برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: حمایت از تولید داخلی، توسعه و رشد فعالیت‌های اجتماعی، آگاهی بخشی با تکیه بر هنر نمایش، بومی‌سازی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری با تکیه بر استعدادهای جوان، استفاده‌ از بسترهای فرهنگی و هنری برای رشد و اعتلای فرهنگ عمومی و اعتلای سلیقه فرهنگ مخاطبان اهداف این جشنواره است.

وی ادامه داد: پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ در راستای شعار سال، حفظ محیط زیست، فرهنگ ایثار و شهادت، آسیب‌های اجتماعی با محوریت اعتیاد، طلاق، کودکان کار و معضلات مشابه، کتاب و کتابخوانی، کرونا و مقابله با آن و درخت و درختکاری از جمله موضوعات جشنواره تئاتر نهال میاندوآب است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندوآب با بیان اینکه بخش ویژه این جشنواره بحران آب و خاک، محیط زیست و خشکسالی است، اظهار کرد: مسابل مرتبط اجتماعی از جمله بخش آزاد است که از این آثار در جشنواره استفاده خواهد شد.  

نیک مرام با بیان اینکه فراخوان جشنواره در ۱۳ دی ماه سال گذشته انتشار یافت، افزود: تا ۲۵ بهمن ماه که مهلت ارسال آثار بود ۳۵ اثر در قالب متن ارسال شده بود و پس از اعلام نتایج بازخوانی، ۲۵ اثر نمایشی از شهرهای مختلف استان به دبیرخانه جشنواره راه یافت.

وی یادآور شد: پس از مرحله داوری در نهایت هشت اثر به حضور در جشنواره راه یافتند.

وی با بیان اینکه فریدون سیدسیاح، مجید پهلوانیان و مسعود نیازی به عنوان هیات داوران، کار بازبینی آثار را انجام دادند، گفت: از هشت گروه راه یافته به مرحله نهایی جشنواره، ۲ گروه متعلق به میاندوآب و ۲ گروه از ارومیه است.

وی افزود: این آثار شامل «گور به گور» نوشته میثم فرهمندیان و به کارگردانی یاور علیپور از شوط، «رقصی این چنین» نوشته محمد رضایی‌راد و کارگردانی سهند قلی‌یان از میاندوآب و «یاداشت» به نویسندگی و کارگردانی حجت قاسم‌نژاد افشار از تکاب است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندوآب اظهار کرد: اثر «نهال» به نویسندگی و کارگردانی شهریار نیریز نقدهی از ارومیه، «سگ‌ها مادرت را می‌خورند» نوشته میثم فرهمندیان و به کارگردانی شبنم راموز از مهاباد، «ریحان» نوشته علی قبچاق به کارگردانی حسن رجبی از ارومیه، «با فرشته مرده چه باید کرد» به نویسندگی و کارگردانی علی قبچاق از نقده و «دوست دارم عزیزم» نوشته پژمان شاهوردی و کارگردانی‌هوشنگ بابایی از میاندوآب به بخش رقابتی این جشنواره راه یافتند.

وی ادامه داد: در سطح ملی جشنواره نیز تاکنون ۳۰ نمایشنامه از استان‌های اردبیل، آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی، همدان، زنجان، تهران و قزوین و برخی استان‌های دیگر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده و با توجه به اینکه هنوز مهلت ارسال آثار پایان نیافته، هنرمندان می‌توانند آثار خود را ارسال کنند.

نیک‌مرام افزود: در مرحله کشوری جشنواره از سه اثر برتر و آثار شایسته تقدیر، برحسب رتبه کسب شده تجلیل به خواهد آمد.  

وی با بیان اینکه مقدمات برگزاری این جشنواره در شهرستان آماده است، تاکید کرد: از ظرفیت مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی و مدرسه حجاب جهت اسکان گروه‌های نمایشی استفاده خواهد شد.  

به گزارش راهبردنامه، نخستین جشنواره تئاتر استانی «نهال» میاندوآب‌ در اسفند ماه سال ۹۹ برگزار شد؛ شهرستان میاندوآب با داشتن هشت گروه هنری و ۸۰ نفر هنرمند فعال در عرصه نمایش یکی از قطب‌های مهم این هنر در استان آذربایجان غربی است.

راهبردنامه