کوبا: شورای حقوق بشر سازمان ملل باید به تحریم‌های ظالمانه آمریکا پایان دهد

به گزارش راهبردنامه از تارنمای مورنینگ استار، خوان آنتونیو کوئینتانیلا پنجشنبه شب گفت که محاصره طولانی مدت کوبا آسیب اقتصادی به ملت وارد کرده است. وی تأثیر (منفی وضعیت) انسانی این سیاست خصمانه را در جلسه شورای حقوق بشر غیرقابل محاسبه توصیف کرد.

وی افزود: اقدامات قهری یکجانبه، غیرقانونی و نامشروع و از هر نظر مغایر با قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد است.

این دیپلمات کوبایی در گفت وگو با آلنا دوهان گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه، این اقدامات را حمله مستقیم به حاکمیت کشورها، به ویژه آسیب رساندن به کشورهای در حال توسعه و مانع جدی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی دانست.

کوئینتانیلا تصریح کرد که این اقدامات بر ارتقای حقوق بشر شهروندان تأثیر منفی می‌گذارد و نباید به عنوان تحریم تلقی شود، بلکه “اقدامات یکجانبه جنایتکارانه نوعی فشار و جنگ اقتصادی بی رویه است که توسط قدرتمندان برای دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی استفاده می شود. “

وی افزود: کوبا یکی از کشورهایی است که هدف این اقدامات قرار گرفته و آسیب‌ها و رنج‌های زیادی به بار آورده است، اما آمریکا در «تسلیم کردن مردم» موفق نبوده است.

آمریکا با اتخاذ ۵۰ اقدام اضافی برای افزایش فشار بر این کشور آمریکای لاتین، محاصره خود علیه کوبا را در آغاز همه‌گیری کرونا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین تشدید کرد.

جو بایدن جانشین ترامپ برغم گزارش‌های دفتر واشنگتن در مورد آمریکای لاتین مبنی بر اینکه آمریکا “متعهد به رسیدگی به راه‌های متعددی است که سیاستش به بدتر شدن وضعیت انسانی در کوبا کمک می‌کند، هیچ تلاشی برای پایان دادن به این حمله انجام نداده است. “

بخش بهداشت کوبا در بحبوحه بحران بهداشت جهانی یکی از بدترین آسیب‌ها را از تحریم‌های ظالمانه آمریکا دیده است.

کوئینتانیلا گفت: «محاصره اقتصادی شدیدترین و طولانی‌ترین سیستم اقدامات قهری یکجانبه است که علیه هر کشوری در تاریخ اعمال شده است.

وی افزود، هدف نهایی آن تحمیل یک نظام سیاسی خارجی بر کوبا و در نتیجه تقویت دستور کار سلطه امپراتوری در آمریکای لاتین و دریای کارائیب است که در به اصطلاح دکترین مونرو توصیه شده است.

سفیر کوبا در سازمان ملل اظهار داشت، ما بار دیگر محکومیت و رد محاصره آمریکا را تکرار می‌کنیم؛ اقدامی که همه بخش‌های زندگی در کشور من را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بیش از ۶۰ سال است که تداوم دارد.»

وی تاکید کرد که کشورش در مقابل تحریم و تهاجم و تهدید سر خم نخواهد کرد.

راهبردنامه