گروه سازمان همکاری اسلامی در نیویورک هتک حرمت قرآن کریم در سوئد را محکوم کرد

به گزارش راهبردنامه، در این بیانیه آمده است: این اقدام شنیع که منجر به جریحه دار شدن احساسات بیش از یک و نیم میلیون مسلمان در سراسر جهان شده، به منزله سوء استفاده فاحش از حق آزادی بیان  و مصداق افزایش نگران کننده اسلام هراسی در سطح جهان است.

 در این بیانیه از جامعه جهانی درخواست شده است تا به منظور مقابله با پدیده اسلام هراسی، اقدام قاطعانه ای به عمل آورده و در راستای ارتقای هماهنگی بین ادیان و همزیستی مسالمت آمیز تلاش کند.

کشورهای اسلامی در بیانیه خود همچنین حمله به مساجد و کشتار و زخمی شدن نمازگزاران، تخریب منازل مسلمانان، ممنوعیت حجاب و سایر اعمال ضد اسلامی در نقاط مختلف جهان را محکوم کردند.

این بیانیه به پیشنهاد و ابتکار نمایندگی ایران در سازمان ملل تصویب و منتشر شده است.

به گزارش راهبردنامه، در نشست روز جمعه دوم اردیبهشت ماه جاری سفرای کشورهای اسلامی با حضور آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، مساله اسلام هراسی و تشدید اقدامات گروه های افراطی علیه مسلمانان در برخی از کشورهای اروپایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به پیشنهاد، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، مقرر شد در این زمینه، بیانیه مشترکی از سوی کشورهای اسلامی خطاب به رؤسای مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت در محکومیت اقدام اخیر گروهای افراطی در سوئد در آتش زدن قرآن کریم و اهانت به مقدسات دین مبین اسلام تهیه و صادر شود که این پیشنهاد مورد توافق نمایندگان کشورهای اسلامی قرار گرفت.

به گزارش راهبردنامه، راسموس پالودن رهبر یک فرقه راستگرای افراطی و هواداران وی در شهر لینکوپینگ سوئد، روز جمعه ۲۶ فروردین ماه یک جلد قرآن کریم را به آتش کشیدند که این اقدام منجر به اعتراض در سوئد و شماری از کشورهای اسلامی شده است.

راسموس پالودن که یک وکیل دانمارکی است، تابعیت سوئد را نیز دارد و در سال ۲۰۱۷ حزب استریم کورس را راه‌اندازی کرد. وب‌سایت این حزب بر موضوع مبارزه با مهاجرت و اسلام ستیزی تاکید ویژه‌ای دارد.

رهبر حزب اسلام‌ستیز دانمارکی، در سال‌های اخیر بارها تجمعاتی برای آتش‌زدن قرآن کریم برگزار کرده است.

مایکل سباستین عباسی مدیر مرکز روابط مسلمانان در دانمارک در اعتراض به این اقدام راسموس و آشوب او علیه مسلمانان، با انتقاد از پلیس می گوید نیروهای پلیس نباید چنین اجازه‌ای به او می‌دادند و بسیاری پلیس را برای این منظور مقصر می‌دانند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به هتک حرمت قرـآن کریم در سوئد اظهار داشت:جمهوری اسلامی ایران آتش زدن کلام الله مجید در شهر لینکوپینگ سوئد توسط یک عنصر نژادپرست و افراطی دانمارکی را که به بهانه آزادی بیان تحت حمایت پلیس این کشور صورت گرفت بشدت محکوم می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تکرار عمدی این اقدام هتاکانه در ماه مبارک رمضان را عامل جریحه دار شدن احساسات مسلمانان در سوئد و در سراسر جهان دانست و افزود: این اقدام موهن مصداق بارز نفرت پراکنی و مغایر با آزادی بیان بوده  و می بایست توسط تمامی معتقدان به همزیستی و گفتگوی بین ادیان محکوم شود.

خطیب زاده تاکید کرد: ضمن پاسخگو دانستن دولت سوئد، مترصد واکنش فوری، شدید و صریح این کشور در برخورد با عوامل این اقدام توهین آمیز و انجام اقدامات روشن و عملی جهت پیشگیری از تکرار چنین اقداماتی هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان افزود: اقدام فرد هتاک و طرفداران او بیش‌از پیش اتحاد مسلمین و کشورهای اسلامی در برابر توطئه های دشمنان اسلام را ضروری می سازد.

راهبردنامه