۷ عارضه کلسترول بالا

۱٫ فشار خون بالا

اگر سرخرگ‌های بدن شما به دلیل رسوب پلاک باریک شود، فشار خون شما افزایش می‌یابد. بدین دلیل است که رگهای خونی شما دیگر نمی‌توانند به همان اندازه موثر شل شوند و اجازه دهند خون شما در سطح فشار سالم حرکت کند.

هم کلسترول بالا و هم فشار خون بالا قاتلان ساکت هستند، به این معنا که هیچ علامت مستقیمی ندارید. اما هر دو می‌توانند به مرور زمان به رگ‌های خونی شما آسیب برسانند و خطر مشکلات بعدی سلامتی را افزایش می‌دهند.

۲٫ بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر هنگامی تشکیل می‌شود که پلاک در عروق خون‌رسانی کننده قلب تشکیل می‌شود. در ابتدا ممکن است تنگی علائم یا مشکلات آشکاری ایجاد نکند.

اگر کسی به بیماری عروق کرونر مبتلا باشد اما دچار حمله قلبی نشده است و با استنت درمان شده یا با داروها کنترل می‌شود، عضله قلب می‌تواند طبیعی باشد.

اما اگر پلاک در عروق کرونر به اندازه کافی جریان خون در قلب را کاهش دهد، می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود، ناتوانی قلب در پمپاژ خون کافی در بدن. و اگر در عروق کرونر لخته خون ایجاد شود، می‌تواند منجر به حمله قلبی شود.

۳٫ درد قفسه سینه (آنژین)

درد قفسه سینه یکی از علائم رایج کاهش جریان خون در قلب به دلیل تجمع پلاک در عروق کرونر است. اگر به پزشک برای درد قفسه سینه مراجعه کنید، یکی از اولین چیزهایی که قصد دارند درباره آن فکر کنند بیماری عروق کرونر است.

هنگامی که انسداد، جریان خون در قلب را به شدت کاهش می‌دهد، عضله قلب اکسیژن مورد نیاز را دریافت نخواهد کرد، این شرایطی است که به عنوان ایسکمی شناخته می‌شود. این ایسکمی می‌تواند گیرنده‌های درد را فعال کند.

در حالی که پزشک شما می‌تواند برای تسکین درد قفسه سینه در این شرایط داروهایی تجویز کند، اما با درمان درد مشکل اساسی رسوبات پلاک برطرف نمی‌شود.

۴٫ حمله قلبی

حمله قلبی به طور معمول هنگامی اتفاق می‌افتد که یک تکه پلاک در شریان کرونر شکسته شود. در پاسخ، بدن شما سعی می‌کند این پارگی را با تشکیل یک لخته برطرف کند، که کاملاً شریان تنگ شده را مسدود کرده و جریان خون به قلب شما را متوقف می‌کند.

کلسترول بالا عاملی در تشکیل اولیه پلاک در عروق کرونر شما نیست. پس از ایجاد پلاک، کلسترول بالاتر نیز می‌تواند منجر به بی‌ثباتی بیشتر در آن پلاک شود، که خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

۵٫ سکته مغزی

سکته مغزی از آنجا که می‌تواند شامل پارگی پلاک شریانی و تشکیل لخته باشد، مشابه حمله قلبی است. اما در این حالت در شریانی اتفاق می‌افتد که به مغز شما منتهی می‌شود.

زمانی اتفاق می افتد که لخته شکسته شود و به عمق بیشتری به رگ‌های مغز شما برود و خون‌‌رسانی را به بخشی از اندام قطع کند. همانند حمله قلبی، هرچه مدت زمان اکسیژن در این منطقه کم شود، آسیب دائمی‌تری نیز به وجود می‌آید.

۶٫ بیماری شریانی محیطی

وقتی کلسترول بالا منجر به تجمع پلاک در رگهای خونی شما شود، قلب و مغز شما تنها مناطقی نیستند که ممکن است اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است کاهش جریان خون در عضلات پاها را تجربه کنید.

اگر کسی شریانی در پا داشته باشد که مانع جریان خون در عضله شود، [او] از درد شکایت می‌کند. وقتی [آنها] شروع به راه رفتن می‌کنند، درد پا را احساس می‌کنند، و هنگامی که راه رفتن را متوقف می‌کنند، این درد برطرف می‌شود.

درد در بیماری شریانی محیطی به دلیل کاهش اکسیژن به عضلات پا است، همانطور که درد قفسه سینه ناشی از بیماری عروق کرونر اتفاق می‌افتد زیرا قلب اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند.

۷٫ بیماری مزمن کلیه

اکثر مردم کلیه‌های خود را اندامی نمی‌دانند که می‌تواند در اثر کلسترول بالا آسیب ببیند، اما عروق باریک منجر به کلیه‌ها یک مشکل ثررایج است.

اگر انسداد قابل توجهی ایجاد شود، با گذشت زمان کلیه‌ها از اکسیژن محروم می‌شوند و این باعث آسیب دائمی می‌شود.

یکی از علائم احتمالی انسداد شریان‌های کلیه فشار خون بالا است که به درمان با داروها پاسخ نمی‌دهد. به این دلیل که کلیه‌ها با فیلتر کردن مایعات در بدن ما، از جمله در خون، در تنظیم فشار خون نقش اساسی دارند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

راهبردنامه